ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/7/22 9:12 PM

Доброволци од Мегународната легија го штитат Киев

Првите странци веќе се приклучија на Меѓународната легија, доброволни воени сили и го штитат Киев.
Според украинските копнени сили, доброволците дошле од некои од членките на НАТО, како што се САД, Обединетото Кралство и Литванија, како и од Шведска, Мексико и Индија, пренесува The Kyiv Independent..


Останува прашањето дали дојдоа под директива на НАТО или самостојно?

Веб-страницата за странци кои сакаат да и помогнат на Украина во борбата против руските сили, ја најави пред некој денпочне  прес-службата на претседателот на Украина.

Сајтот “fightforua.org” ги содржи сите потребни информации за граѓаните на странски земји кои сакаат да се борат против руските сили во Украина, пренесува Интерфакс Украина.
Со декрет на украинскиот претседател Володимир Зеленски од 1 март беа укинати визите за влез во Украина за странски државјани кои сакаат да се приклучат на Меѓународната легија за одбрана на Украина, освен за руски државјани, пренесе српскиот сајт република.рс

Фото: Твитер

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1