ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/6/22 10:00 PM

Страшна идеја на Трамп: “Ќе ставиме кинески знамиња на нашите авиони и ќе ја бомбардираме Русија“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп предложи САД едноставно да ги покријат своите борбени авиони со кинески знамиња и да ја нападнат Русија, велејќи дека тоа ќе ги натера Русите и Кинезите да се борат едни против други.

За време на синоќешното обраќање во Њу Орлеанс, Трамп повторно се осврна на војната меѓу Русија и Украина. Тој ја изнесе идејата дека би било добро САД да ги прикријат своите борбени авиони Ф-22 со кинески знамиња и да ги бомбардираат Русите, се вели во аудио снимка објавена од новинарот на Вашингтон пост Џош Давси.

„И тогаш велиме – Кина го направи тоа, ние не. Потоа тие почнуваат да се расправаат меѓу себе, а ние седиме и гледаме“, додаде Трамп.

За тоа зборуваше експерт по меѓународно право и објасни што би предизвикало таквиот потег.

„Забрането е да се користи знамето на неутрална држава или која било друга држава што не е страна во конфликтот“, рече Лори Р. Бланк, експерт за меѓународно право на Правниот факултет на Универзитетот Емори. ангажирање во воени операции против Русија) и би било спротивно на правилото кое забранува употреба на знамиња, амблеми или ознаки на неутрални држави или држави кои не се страни во конфликтот.

Други експерти велат дека идејата презентирана од Трамп е перфидна.

„Таквата измама е перфидна и го прекршува меѓународното хуманитарно право и меѓународното обичајно право“, рече Вилијам К. Бенкс од Универзитетот во Сиракуза.

Сепак, Мајкл А. Њутн од Универзитетот Вандербилт забележа дека перфидноста главно се однесува на злоупотреба на знамето на непријателот, а не на знаме на трета страна.

„Малку е тешко да се тврди дека злоупотребата на кинески етикети всушност би била перфидна во правна смисла, бидејќи тие се далеку од страна во конфликтот“, рече Њутн. Покажа колку таквата стратегија би била неразумна, додаде тој.

извор: Mondo.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1