ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/4/22 10:00 PM

Фенг шуи растенија кои ќе внесат добра енергија во вашиот дом

Секој простор во кој поминуваме време има потреба од жива енергија, а растенијата Фенг Шуи се едноставен, природен начин за внесување витална енергија. Затоа, манифестацијата на здравје, среќа, љубов и богатство е неизбежна.

Експертите за фенг шуи објаснуваат како да се изберат најдобрите растенија за просперитет во животот, кои ќе внесат добра енергија во просторот во кој живееме, пишува Ulta.ba.

Дрвото на пари

Дрвото на пари потекнува од практиката на фенг шуи, а експертите веруваат дека тоа носи позитивна енергија и среќа на сопственикот на растението. Ова растение може да напредува на индиректна светлина, има потреба од ретко наводнување и совршено се вклопува во помалите простори за живеење, а неговото присуство го намалува стресот и анксиозноста.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Irene G. (@bellaeneri)


Филодендрон

Оваа брзорастечка лоза, која не бара посебна грижа и одржување, е погодна за насочување на љубовта. Растението е одлично за активирање љубовни врски и партнерства. За да постигнете подобар ефект, не би било лошо да поседувате две растенија, бидејќи еден пар комплементарни растенија го нагласуваат еднаквото, избалансирано партнерство што го сакаме во животот.


Калатеа

Благодарение на шарените, пругасти лисја, ова растение изгледа одлично и внесува живост во просторот во кој се наоѓа. Сепак, бара малку повеќе внимание од другите домашни растенија, па затоа треба правилно да го одржуваме, бидејќи воведените растенија, според експертите на Фенг Шуи, можат да предизвикаат негативна енергија.


Среќен бамбус

Идеално растение за поттикнување на личен раст и енергија. Потребна средна светлина за да напредува бамбусот, што може да биде одличен избор за канцелариски декор. Ова растение расте без напор и се смета за добра инспирација за лесно правење многу работи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Phulwari (@phulwarilive)


Јазикот на свекрвата

Овој шармер и неговиот двобоен дизајн, покрај тоа што му даваат жива боја на просторот, неговиот нагорен раст поттикнува одлична и внесува позитивна енергија во просторот. Лесно се одржува и може да толерира дури и слабо осветлување.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lori 🌱 (@loris_leaves_)


Преземено од: https://zadovoljna.nova.rs/
Фотографија: https://unsplash.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1