ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 02/26/22 11:52 PM

На кого и зошто може да му се случи смрт за време на секс

Сексот не е само пријатен, туку може да предизвика и прерана смрт. Се разбира, веројатноста за ова е многу мала, но сепак вреди да се запамети.
Не е тајна дека сексот може да обезбеди физички и емоционални придобивки. Благодарение на физичкиот контакт се зајакнува имунолошкиот систем и се подобрува квалитетот на сонот. Оргазмот ослободува огромни количини на окситоцин, кој им помага на луѓето да градат самодоверба. Но, понекогаш процесот може да биде фатален или смртта ќе дојде по некое време. Дејвид К. Гејс од Универзитетот во Вестминстер изјави за The Conversation кои точно може да бидат причините.
Специјалистот забележува дека смртта за време на секс може да биде предизвикана од преголем физички стрес. Различни лекови исто така можат да влијаат на ова, а оние кои ја третираат еректилната дисфункција не се исклучок.
Според резултатите од студијата, во повеќето случаи „жртви“ на сексот се мажи над 59 години. Тие умираат од срцев удар – миокарден инфаркт. Вреди да се обрне внимание на фактот дека од сите случаи на прерана смрт, не повеќе од 0,2% се распределени на смрт за време на секс. Гејс додаде дека неодамнешните студии покажуваат дека не само мажите, туку и жените можат да умрат на помлада возраст.

Просечната возраст на мажите и жените кои умреле директно за време или кратко време по сексот била 38 години. 35% од сите случаи вклучуваат жени. Во исто време, експертите го нагласуваат фактот дека ова е исклучително ретко.
Причините вклучуваат не само срцев удар, туку и нарушување на срцевиот ритам што се случило многу неочекувано. Тоа се нарекува синдром на ненадејна аритмичка смрт. Втората причина е аортна дисекција. Сите други случаи на прерана смрт се директно поврзани со кардиомиопатија.

Извор:здраве.то


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1