ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 02/17/22 8:48 PM

Шабан ја претчувствувал смртта, на пријателот му рекол „Ќе ме најдете на патот“

Денес се навршуваат три години од трагичната смрт на легендарниот пејач на народна музика Шабан Шаулиќ.

Семејството, пријателите и соработниците се собераа во 11 часот на Новите гробишта, во Алејата на заслужните граѓани, каде се одржа панихида за истакнатиот уметник и еден од најпознатите пејачи во регионот.

Пријателот и соработник на Шабан, Емир Хабибовиќ, евоцираше спомени од времето поминато со покојната ѕвезда и откри некои детали од кои денес му смрзнува крв во вените. Тие знаеле речиси се еден од друг, а пејачот секогаш ќе му биде благодарен за советите кои му ги дал Шабан.

– Знаевме многу интимни работи еден за друг, никогаш не би го рекол тоа. Имав привилегија воопшто да бидам покрај него. Научив многу, пред се како да се однесувам со луѓето, тој ми даде многу совети за пеењето. Многу згрешив додека не го запознав. Кога и да пиеше, ми се јавуваше на телефон, едвај чекав да го сретнам во Крчедин или Белград. Секој понеделник или вторник се собиравме по десетина од нас, бидејќи тој работеше за викенди, се одмараше во недела, а потоа првите два дена беа резервирани за дружење – рече Емир.

Според Хабибовиќ, на последната средба било предвидено нешто лошо да се случи. Шабан побарал да му се пеат тажни песни, а според него, предвидел дека му се ближи крајот.

– Не замоли да ги испееме неговите песни „Деновите дојдоа со солзи од тага“, „Знаеш дека ти сонува душата“, мојата песна „Измама“. Тој предвиде дека тоа ќе се случи, верувајте, удри по масата и еднаш рече: „Запомнете дека ќе ме најдете на патот“. Едноставно не сакаше да оди подалеку од Белград на работа, а еве, за жал, видете што се случи. Сите на некој начин го чувствуваме тоа – изјавил пејачот.

– Оној што му дал можност да биде со него можел да знае каков е како човек, брат… Го сметав за втор татко. Секогаш ме советуваше да не го изгубам семејството. Беше многу приврзан за Гоца, не правеше ништо освен неа. Кај нас жените се секогаш присутни во нашата работа, но единствената вистина е дека тој ја сакаше и почитуваше само Гоца. Беа како една душа, тоа ви го гарантирам – додаде Емир.

Извор: Новости.рс

Фото: Инстаграм


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1