ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 02/17/22 8:12 PM

Седум совети од милијардери за постигнување успех во животот

Добро познато правило е дека треба да се учи од поискусните и поуспешните. Богатството и парите се стекнуваат постепено и макотрпно. Некои од најбогатите луѓе во светот имаат некои свои навики, кои се покажале како точни, па погледнете ја листата на некои од нив, кои можете сами да ги примените.

  1. Живеете под вашите можности

Иако „таткото“ на Фејсбук пред неколку години веќе имаше доволно пари да купи куќа, тоа го направи дури неодамна. Неговата куќа чини 7 милиони долари, а цената е неспоредлива со нејзината вкупна вредност (богатството на Цукенберг се проценува на 17,5 милијарди долари). Всушност, цената на куќата е 0,04 отсто од неговото вкупно богатство. Марк Цукерберг живее далеку под своите можности, а тоа е лекција што треба да ја научат сите, милијардери или не.

  1. Враќање во општеството

Бил Гејтс донирал толку многу пари што паднал на листата на Форбс за најбогати луѓе. Тој донираше толку многу пари од филантропски причини, благодарение на неговата богата поддршка, Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс е најголемата фондација во САД. Не треба да донирате милијарди како Бил Гејтс, но можете да одвоите малку време за волонтерство, да се јавите на број за добротворна организација или да испратите порака, или барем да укажете и да ја раширите веста за некој на кој му е потребна помош. Ќе направите голема разлика дури и ако сте само еколошки свесни. Доброто се враќа во добро.

  1. Вежбајте усовршување

Сите беа воодушевени од неодоливите презентации на енигматичниот Стив Џобс, но неговиот талент не беше вроден. Џобс ги прикажувал производите на Apple како да е во неговата дневна соба, со своите најблиски пријатели, а не пред милионска публика. Тоа успеа да го постигне со вежбање – чувството на неформалност доаѓа дури по исцрпувачки часови вежбање. Потребна е многу напорна работа и вежбање за да се биде добар во нешто.

  1. Размислување на долг рок

Ворен Бафет е познат по тоа што инвестира со долгорочни резултати на повидок, а не како некој кој само брзо купува и продава. Крајно време е да почнете да размислувате за долгорочно. Иако сте се уште млади и се чини дека пензијата ви претстои со децении, пожелно би било сега да почнете да размислувате каков живот сакате да имате во подоцнежните години. Секогаш можете да започнете со плаќање за животно осигурување, кое има голем број на опции и поволности – колку побрзо започнете, толку повеќе ќе добиете на крајот.

  1. Правете го она што го сакате

Во една од нејзините емисии, Опра Винфри изјавила: „Луѓето среќата ја наоѓаат во она што го прават. Ако не го правиш тоа што го сакаш, секој ден умираш по малку“. Важно е да имате кариера во која уживате. Поминувате многу време на работа, па ако тоа не ви се допаѓа, барем почнете да работите на план за промена на оваа ситуација. Еј, зошто се откажуваш уште пред да се обидеш? Дали сакате да го поминете целиот живот во компанија само затоа што има „добра репутација“, без разлика дали сакате да работите во неа? Земете ги работите во свои раце еднаш. Нема да биде лесно и можеби ќе ви треба повеќе време отколку што мислевте, но најважна од се е вашата крајна цел – да го работите она што го сакате.

  1. Живејте го животот во потполност

Многу милијардери го применуваат концептот на живот „Живеј како да ти е последен ден“. Сара Блејкли, милијардерка која е основач на Spanx (се занимава со производство на долна облека), имала непријатно искуство на само шеснаесет години. Имено, нејзината најдобра другарка била удрена од автомобил и се здобила со повреди. Сара вели: „Уште тогаш сфатив колку е минлив животот и дека никогаш не можеш да знаеш кога ти се одбројани деновите“. Не плашете се да ризикувате! Живејте го животот максимално, бидејќи никој не знае што носи утре.

  1. Верувајте му на својот инстинкт

Ралф Лорен се потпира на својот инстинкт – во што најмногу верува: „Не ми треба фокус група за да знам што сакаат луѓето. Јас го чувствувам. Знаете што ќе ги трогне луѓето, бидејќи тоа ве допре. Генијалноста на човекот лежи во неговата интуиција, а не во неговата универзитетска диплома“. Не правете работи само за да ги задоволите другите. Угодете се пред себе, а доколку сте доследни на себе и на своите принципи, успехот нема да пропадне.

Извор: Магазин.новости.рс

Фото: Пинтерест


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1