ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 02/12/22 10:32 PM

Вечерна ковид статистика – 31 починат, 1222 нови случаи

Во последните 24 часа направени се 4.342 тестови, а регистрирани се 1.222 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 649
• Битола – 61
• Тетово – 56
• Куманово – 55
• Велес – 50
• Кавадарци – 49
• Гостивар и Прилеп – по 35
• Струмица – 34
• Охрид – 26
• Штип – 20
• Неготино – 19
• Кочани – 18
• Струга – 16
• Кичево и Гевгелија – по 14
• Радовиш – 12
• Крива Паланка – 9
• Македонски Брод и Делчево – по 6
• Берово, Ресен, Свети Николе и Валандово – по 5
• Богданци и Дебар – по 4
• Демир Хисар и Виница – по 3
• Дојран, Кратово, Пробиштип и Демир Капија – по 1
Од вкупниот број на позитивни (1.222), регистрирани се 157 реинфекции.
Од вкупниот број на починати лица (n=31), 9 лица се целосно вакцинирани, кај 30 лица се регистрирани коморбидитети.
Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 21 починато лице: 6 починати лица од Скопје (62г, 70г, 73г, 83г, 84г и 85г), 5 лица од Куманово (65г, 67г, 72г,81г и 85г), 3 лица од Битола (70г, 80г и 89г), 2 лица од Охрид (53г и 62г), по едно од Прилеп (85г), Радовиш (81г), Виница (61г), Македонска Каменица (83г) и Неготино (62г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 10 починати лица, Скопје (3), Битола (2), Охрид (2), Делчево (1), Гевгелија (1) и Кичево (1). Починатите се на возраст од 63г до 86г. Од пријавените лица, 2 се починати во болнички услови и 8 лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 03.02.2021 – 10.02.2022г.
Регистрирани сe 1.502 оздравени пациенти од:
• Скопје – 862
• Битола – 118
• Куманово – 78
• Кавадарци – 54
• Тетово – 51
• Велес – 49
• Струмица – 40
• Гостивар – 33
• Кочани – 31
• Штип – 24
• Кичево – 20
• Неготино – 17
• Прилеп, Свети Николе и Делчево – по 14
• Охрид и Радовиш – по 10
• Гевгелија и Ресен – по 9
• Богданци – 8
• Демир Хисар и Македонска Каменица – по 6
• Крива Паланка и Кратово – по 5
• Валандово – 4
• Струга и Виница – по 3
• Берово, Пробиштип, Македонски Брод, Демир Капија и Дојран – по 1
Направени се 4.342 тестови преку:
ИЈЗ-425, ЦЈЗ Скопје-110, ЦЈЗ Битола-102, ЦЈЗ Прилеп-49, ЦЈЗ Тетово–1, ЦЈЗ Куманово-89, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–161, Жан Митрев (Филип Втори)-107, Авицена-189, Биотек-172, Систина-65, лабораторија Лаор-172, Синлаб-29, Ремедика-7, Плодност-44, Генеа-10, Никоб Лаб-489, ВФВ Медикал-129, Ели Медика-30, Ројал Медика–28, Спектра-ММ-30, Рапид Лаб–13, Жан Митрев Струмица–17, Нова Лаб Дијагностика–21, Рамус-26
ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.824
Досега во земјата се направени вкупно 1.842.926 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 286.096, бројот на оздравени пациенти е 265.945, на починати е 8.736, а бројот на активни случаи изнесува 11.415


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7