ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 02/11/22 10:45 PM

Прва жртва од опасниот вирус во Велика Британија – Почина заразен со вирусот Ласа

Пред новите случаи на инфекција во Велика Британија, потврдени се осум заразени лица од 1980 година.

Агенцијата за здравствена заштита на Велика Британија соопшти дека едно лице починало во Бедфордшир, откако било позитивно на треска Ласа, која е многу слична на ебола.

Во меѓувреме, уште две лица на истокот на Англија биле позитивни на вирусот, а лицето кое починало од инфекцијата било поврзано со нив.

Двајцата пациенти неодамна се вратија од Западна Африка, каде што болеста беше идентификувана како ендемична.

– Контактираме со луѓе кои имале близок контакт со нив, со цел да им обезбедиме соодветна помош и совет. Ризикот од ширење на вирусот е сè уште многу низок – соопштуваат од Агенцијата.

Агенцијата изрази длабоко сочувство и до семејството на починатиот пациент, пренесува „Sky news“.

Пред новите случаи на зараза во Велика Британија, потврдени се осум заразени лица од 1980 година.

Овој вирус, кој е најмногу сличен на еболата, се јавува поради изложување на храна или предмети за домаќинството на урина или измет на заразени стаорци, а може да се пренесе и преку телесните течности.

Извор: Србијаданас

Фото: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1