ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 02/2/22 11:20 PM

Криела дека се омажила за 26 години постар маж – Скандалозниот брак на Селин Дион за кој сите зборуваа

Фактот дека Селин Дион и Рене Анџелил поминаа децении во хармоничен брак не успеа да го избрише почетокот на нивната врска, а почетокот е тоа што менаџерotт завел малолетна девојка. Имено, мајката на Селин испратила снимка од песна која Селин ја напишала и ја пеела на Рене, кој тогаш имала 38 години и веќе изградила име во светот на музиката. Селин имаше само 12 години.

Откако ја преслуша снимката, Рене заклучи дека Селин е исклучително талентирана и реши да ја запознае. Подоцна ја покани на аудиција во Квебек.

-Почнав да пеам, а тој да плаче. Тогаш бев сигурна дека успеав – се присети подоцна Селин. Нејзината кариера започна, а набрзо ја придружуваше Рене, која стана нејзин менаџер и со својата мајка, тргнале на турнеја низ Европа, Јапонија и Канада. Рене беше толку убеден во талентот на Селин што ја стави под хипотека неговата куќа за да го издаде нејзиниот прв албум.

Селин секогаш инсистирала дека ништо не се случило меѓу неа и Рене кога била малолетна. Меѓутоа, штом таа наполнила 19 години, тие официјално станале пар. Селин подоцна изјавила дека почнале да одат на состаноци кога имала 18 години. Разликата од 26 години во корист на Рене ја шокираше јавноста, па врската ја криеја цели седум години, додека не се венчаа. Јавноста беше згрозена од овој брак. Селин тогаш имаше 26 години, исто колку што бил постар од неа нејзиниот сопруг. Единственото нешто што им ја помрачило среќата е отсуството на деца. Селин не можела да забремени, а како што растела во големо семејство, не можела ни да замисли дека нема деца.

– Луѓето можат да мислат и да кажат што сакаат. Се сакаме и секогаш ќе се сакаме – изјави Селин. Рекла дека и нејзината мајка на почетокот била експлицитно против таа љубов, но и дека ништо не може да ги спречи двајцата да имаат намера да бидат заедно.

Брачниот живот го водеа, како што рече, идилично до 1990-тите, кога Рене првпат се бореше со ракот на грлото. Пред хемотерапијата ја замрзна спермата за да се увери дека можат да имаат деца. Селин потоа направи двегодишна пауза за да се фокусира на лекувањето на Рене. Кога закрепнал, тие ги обновиле брачните завети, а на Селин и следела првата бременост. Селин се врати во кариерата која повторно тргна во нагорна линија и се одеше добро до 2009 година, кога Рене повторно западна во здравствена криза, овој пат со срце. Селин тогаш имаше спонтан абортус поради анксиозност. Една година подоцна, Рене се опорави и добија близнаци.

Потоа, во 2014 година, Рене повторно заболел од рак на грлото. Селин повторно паузираше, но Рене ја принуди да се врати на редовниот настап во Лас Вегас. Рене почина во нејзините раце во 2016 година. Тој имаше 74 години, а Селин ја извести јавноста дека Рене почина онака како што сакаше – во нејзините раце.

– Човекот на мојот живот умира од ден на ден. Бевме едно. Кога завршија неговите маки, си реков дека сега е подобро. Заслужи да престане да се мачи – изјавила подоцна за медиумите, а го споделила и последниот разговор што го имала со Рене.

„Го прегрнав и му реков: „Цел живот се грижиш за мене и за децата“. Ти се грижеше за мојата кариера. Буквално за се. Многу сум ти благодарна. Децата се добро. Добро сум. Ветувам дека се ќе биде добро. Ве молам, не грижете се повеќе. Не сакам да се грижиш…“

Извор: Еспресо.ко.рс

Фото: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1