ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/28/22 11:25 PM

Крај на пандемијата до јуни, порачува познат кинески доктор

Најпознатиот кинески инфектолог, д-р Џанг Венхонг, говорејќи во едно интервју рекол дека пандемијата ќе заврши оваа година.

„Повеќе од две години сме разделени, јас сум во странство, мојата девојка е во Кина, кога ќе можеме да се видиме? праша еден гледач, кој беше вклучен во програмата. Кинескиот лекар, кој има дури 4 милиони следбеници на социјалните мрежи и кој се смета за најсигурен авторитет за проблемите со Ковид 19 во Кина, мирно одговори:

-Бидете сигурни, ќе се прегрнете со вашата драга личност веќе во јуни.

Д-р Џанг Венхунг одамна е познат во светот на професијата, но тој се најде во центарот на вниманието на јавноста во 2020 година, во времето на појавувањето на вирусот Ковид 19 во Вухан. Тој беше меѓу првите што се информираше за настаните и беше вклучен во тимот што требаше да се бори со непозната опасност. Тој водеше тим лекари кои беа испратени во Вухан и ги утврдија главните упатства за борбата против вирусот во Кина. Тој дури се спротивстави на некои официјални ставови на раководството на партијата и ги убедуваше да ги прифатат неговите предлози.

Но, како голем авторитет, тој беше еден од ретките кинески лекари кои отворено им се спротивставија на американските лекари кога тие не беа во право, а имаше и многу силни аргументи, бидејќи неговата докторска дисертација веќе беше позната во светот, пренесува магазинот Кигаку.

Но, тој знаеше и обични луѓе. Во медиумите тој можеше да ги смири гледачите и да ги убеди во неопходноста да се почитуваат мерките што ги подготвува. Иако има многу висока партиска функција, тој никогаш не се однесувал како некој што наредува, туку некој што со добра волја убедува, убедува и објаснува.

Извор: Ало.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1