ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/28/22 10:18 PM

И Хрватките сакаат да изгледаат како Ким – Пластичен хирург ја открива тајната на подигнување на задникот

Бразилското подигнување на задникот стана еден од најголемите трендови во пластичната хирургија во светот.

Глобалниот тренд на зголемување на задникот, инициран од Ким Кардашијан, доведе до голем интерес кај жените кои се повеќе се одлучуваат за оваа процедура во Америка.

Колку видно поголемиот задник станал важен во животот на жените, потврдило американското истражување, кое наведува дека интересот е зголемен за неверојатни 90 проценти. Во различни земји, пациентите се одлучуваат за еден од двата типа на операција, без разлика дали се работи за зголемување на масното ткиво или импланти.

Процедурата вклучува пренос на маснотии од еден дел од телото на задникот. Маснотиите се обработуваат, се подготвуваат и повторно се вбризгуваат во дното на задникот. Потребни се приближно три до пет засеци, кои потоа се затвораат со конци. Ваквата операција во ОК може да чини помеѓу 2.000 фунти (18.000 фунти) и 7.000 фунти (63.000 фунти).

Порано подебелиот и поголем задник се сметаше за навреда, додека денес е предмет на желба. Како дојде до таа популарност и зошто жените речиси очајно сакаат да добијат недостижна фигура, за која повеќето медиуми пишуваат дека претставува опасност по здравјето?

Опсесијата со големиот задник настана благодарение на споменатата Ким Кардашијан. Обликот на песочен часовник стана главна тема на социјалните мрежи со голем број инфлуенсери и модели на Инстаграм кои го следат изгледот на најпознатата светска реалити ѕвезда.

И покрај големата популарност на овој изглед, Американците и Британците спроведоа истражување за опасностите од таквите операции и покажаа дека не секое тело може да го издржи додаденото сало и може да се „пука“. Иако некои американски пластични хирурзи се откажаа од извршување на такви операции, ризиците не ги одвратија пациентите да сакаат да го зголемат задникот.

Хрватските медиуми провериле дали во Хрватска има интерес за ваков вид на хирургија и дали тие се навистина опасни по здравјето, а за тоа зборува познатиот загрепски естетски хирург, др. Матија Милетиќ.

„Што се однесува до зголемувањето на задникот, тоа се многу ретки прашања, кои се прават во многу поголем број во Белград, многу ретко кај нас“, вели д-р Милетиќ и ги објаснува начините за зголемување на задникот.

“Постојат два вида на зголемување на задникот: едниот е масно ткиво, а другиот е импланти. Јас лично работам со масното ткиво. Исто и липосукција на одреден дел од телото, таа маст се чисти и се нанесува на задникот”, опишува тој. .

Што е најважно, не интересираше дали постојат големи ризици кои можат да го загрозат животот на пациент кој ќе се одлучи за операција за зголемување на задникот, пишуваат некои странски таблоиди.

„Тоа е безбедна процедура затоа што имате имуно-инертна заштита на ткивото, така што е безбедно. Што се однесува до импланти, се става во мускулен џеб како имплант во градите, на пример, така што е малку поризично.“ Тогаш на лицето му треба да биде повнимателен првите три до четири недели како ќе лежи, не смее да седи, мора да лежи на стомак и слично“, објаснува пластичниот хирург.

„Овие зафати со импланти се доста ретки во Хрватска, но оние со масно ткиво не се толку ретки. Не можеме да зборуваме за загрозување на здравјето, ниту пак има некоја компликација која би го загрозила здравјето на клиентот, но, секако, секоја операција носи одредена ризик. Некои проблеми кои можат да настанат може да настанат како резултат на анестезија, но што се однесува до липосукцијата и нанесувањето маснотии, секоја липосукција има одреден ризик од масна емболија, така што може да има минимален ризик по здравјето“, заклучува др. Матија Милетиќ.

Извор: Нет.хр

Фото: Профимедиа, Shutterstock


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1