ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/28/22 8:57 PM

Три дена имав страшно претчувство, знаев дека без сцена ќе умре – Потресна исповед на синот на Аки

Кристијан Кики Рахимовски откри дека сакал само татко му да се врати на сцената и да закрепне.

Фронтменот на групата „Парни Ваљак“ и човек со големо срце, но и уникатен вокал, Аки Рахимовски, беше погребан во четвртокот кај Мирогој во Загреб, а денеска во големата сала се собра неговото семејство, како и бројни пријатели и соработници на Ватрослав Лисински да се одржи неговата комеморација.

Синот на Аки, музичарот Кристијан Рахимовски, уништен од заминувањето на татко му, истакна дека ги наследил најубавите особини на својот татко и призна дека славниот пејач давал премногу во се што прави.

“Најважното нешто во мојот живот е она што ме научи татко ми, а тоа е да бидам маж. И се трудам. Тој навистина знаеше како да биде. И неговата бескрајна љубов… Секогаш се прашував дали има граница во што мораш да бидеш со секого. „Бескрајно е? Тешко е за нормален човек. Дали да се предадам на човек до крај како што се даде татко ми, па да изгорам, да исчезнам како супернова, како што рече Хус или да се обидам умерено?“, праша Рахимовски и со голема гордост зборуваше за тоа колку добар човек бил неговиот татко.

„Не ме слушаше, но сто пати ми го кажуваше истото, па плачевме еден по друг. Тој се грижеше за мене, јас се грижев за него. Јас сум неговата крв, што да правам? Кога ќе се случи нешто вакво, малку почесто гледате некои работи кои можеби биле таму во магла… Да, треба да дадеме се од себе за да биде подобро за сите нас. Татко ми би помогнал куче на улица, човек кој воопшто не го познава“, изјави Кристијан за „Story.hr“.

Секојдневно бил во контакт со својот татко и се надевал дека целосно ќе закрепне и ќе се врати на местото каде што живеел. Меѓутоа, неколку дена пред смртта имал чудно чувство.

„Пред три дена имав страшно претчувство… Се слушавме секој ден. Многу сакав да се врати, повторно да се качи на сцената, бидејќи знаев дека умира без сцена. Сакав да оздрави. “ изјави синот на Аки.

“Тато страшно ме поддржуваше, се гордееше со мене. Не зборувавме премногу за тоа, но ги пуштавме нашите песни и ги коментиравме. Тоа ни беше доволно, комуникација преку музика која беше чиста љубов”.

Аки Рахимовски почина на 22 јануари на 67-годишна возраст во Ново Место, Словенија.

Извор и фото: Мондо.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1