ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/27/22 11:23 PM

Мини Маус за прв пат во историјата ја менува облеката, а ќе ја дизајнира Стела Макартни

За прв пат во историјата, Мини Маус ќе го замени својот култен црвен фустан со точки со дизајнерски костум – панталони и машна.

Познатata Мини Маус привремено ќе носи сино одело со црни точки дизајнирано од Стела Макартни за да ја прослави 30-годишнината од Дизниленд во Париз.

Новата облека ќе ja направи Мини „симбол на напредок“, вели дизајнерката.

Тематскиот парк на 6 март ќе ја одбележи својата трета деценија со „брилијантно“ ново шоу пред замокот на Заспаната убавица, кој неодамна беше повторно отворен по 12 месеци реновирање.

Макартни рече дека Mини „отсекогаш ималa посебно место во нејзиното срце“ и дека е „воодушевена што работи со единствената, легендарна Мини Маус.

 

„Она што го сакам кај Мини е фактот што ја отелотворува среќата, самоизразувањето, автентичноста и ги инспирира луѓето од сите возрасти ширум светот. Плус, таа има толку одличен стил!“, рече дизајнерот.

„Сакав Мини да го облече својот прв костум со панталони во Дизниленд во Париз, па дизајнирав син смокинг за неа. Ова го прави Мини Маус симбол на напредок за новата генерација. Ќе го носи како дел од месецот на женската историја, во март 2022 година“, додаде Мекартни.

Дизајнерката ќе лансира и „уникатна“ маица Мини Маус како дел од нејзината соработка со компанијата „Walt Disney“ по повод Меѓународниот ден на жената, 8 март.

Според Дизниленд во Париз, Макартни ќе објави и ограничена серија производи инспирирани од класиката на Дизни Фантазија од 1940 година, почнувајќи од пролетта.

И Мини и Мики Маус, заедно со остатокот од актерската екипа, вклучувајќи ги Паја Патка и Пата, Шиља и Плутон, исто така ќе носат нови костими создадени специјално за шоуто за да ја прослават годишнината.

Во промо видеото ликовите „излегоа на модната писта“ за да ги покажат своите нови костими.

Мики носи лаванда и сребрен костум и горен шешир, додека Мини носеше рефлектирачки розов фустан со соодветна машна и блескава верзија на нејзините светло жолти чевли.

Извор: Ртс.рс

Фото: Википедија


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1