ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/27/22 10:09 PM

Му се обраќам на моето неродено дете, моето малечко – Пејачката со години пати што не се остварила како мајка

По раскинувањето на Даниела Мартиновиќ и Петар Грашо, кој сега е во врска 15 години помладата Хана Хуљиќ, ќерката на Тончи Хуљиќ, многумина се сетија на интимното интервју кое уметничката го даде за хрватските медиуми, а кое сè уште ги тресе сите жени кои се борат за потомство.

Даниела поминала 24 години со Грашо и никогаш не криела дека се надевала на заеднички деца, што, сепак, не се случило. Како што еднаш истакна, не и е лесно што медиумите, бидејќи е јавна личност, се занимаваат со оваа тема.

-Мајчинството ми е доста тешка и лична тема, а од друга страна со оглед на тоа што сум пејачка е многу јавна. Понекогаш таквите наслови за моето неостварено мајчинство звучат и изгледаат толку едноставно, неточно. Затоа, во ранливите моменти на емоционална експанзија, почнав да пишувам, раскажувајќи приказна во една форма во која му се обраќам на моето неродено дете, на моето Малечко. Знаеш, оние долги ноќи кога имаш чувство дека немаат почеток или крај, чувство дека ќе останеш засекогаш заглавен во пукнатината на времето. Сакав да и кажам се од прво лице еднина – изјавила Даниела за Јутарња пред неколку години.

Даниела, инаку, неодамна се договорила за магазинот „ИН“ да одговори како се чувствува по раскинувањето на толку долгата врска.

– Многу необично искуство, учам да летам. „Слобода“ е збор што многу го сакам и кој е повеќедимензионален. Мислам дека најважно е тоа чувство на слобода во нас самите. „Се стремев кон својата слобода во себе, што значи да бидам вистински верна на себе во сè“, рече Даниела, цитирајќи ја својата колешка. Кога се свртев преку моето рамо и погледнав во своето минато, едно од најтешките искуства ми донесе толку спектакуларно нови работи кои навистина никогаш не сонував да ги замислам и сонувам за себе.

Извор: Курир.рс

Фото: Дамир Дервишагиќ


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1