ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/27/22 6:24 PM

(Видео) Со песната „Зошто си ме мајко родила“ и со македонско знаме погребан Аки Ракимовски

Во Алејата на великаните на загрепските гробишта Мирогој денеска е погребан Аки Рахимовски, пејачот на групата „Парни ваљак“.

Од него се простија семејството, најблиските пријатели и колегите.

„Не знам дали има нешто поболно, кога ќе разделиш со маж толку наеднаш, без да се подготвиш. Постојано размислувам дали можеше да биде поинаку, знам дека не беше. Да танцуваше и го дишеше животот толку интензивно, таквата енергија, харизма и личност мораше да оди со грмушест тресок. Едноставно не можеше да биде поинаку. Тој беше сè што требаше да биде, тој несебично се даваше за сите оние среќни лица кои беа пред него и пред нас. Кога пееше тажно, салите плачеа, кога пееше среќа, сите игравме. Тој беше нашата локомотива. Тој воз не застануваше по концерти или турнеи. Сега душата е како празна како станица затоа што нема патници. Возовите стојат и ние би сакале да одиме. Само се надевам дека е мирен, дека нашол мир, ако мирот е тоа што го барал“, изјави неговиот колега од бендот Хус.

На погребот имаше и посвета: „Улицата ни е тажна откако не си тука… Зашто тажната песна ја пеат тие што остануваат“, од песната на Парни ваљак.

Аки беше придружуван од песните „За малку нежност“ од Парни Ваљак, „Мој пат“ од Френк Синатра, „Саилинг“ од Род Стјуарт и македонската песна „Зошто си ме мајко родила“.

Со оглед на актуелните епидемиолошки мерки, сите оние кои го сакаа Аки имаат можност да донесат цвеќе и да запалат свеќи во спомен на овој единствен музичар пред Хрватскиот народен театар во Загреб.

Аки ненадејно почина во саботата на 22 јануари во болницата во Ново Место, каде заврши откако ненадејно му се слоши. Имаше 66 години.

Извор: Рс.н1инфо.ком


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1