ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/27/22 11:51 AM

Британија ќе ги охрабрува граѓаните да носат маски, но дека нема да ги тера на послушност

Маските за лице и пропусниците за ковид повеќе не се законска обврска во Англија, откако денеска стапија на сила олабавувањето на правилата за ковид.

Според британскиот министер за здравство, Саџид Џавид, ваквиот развој на ситуацијата се должи на успешната кампања за вакцинација и подоброто разбирање на процесот на лекување на Ковид, пренесува Би-Би-Си.

Официјален портпарол на премиерот рече дека носењето маска сега ќе биде „прашање на лична проценка“.

Сепак, некои продавници велат дека ќе продолжат да бараат од луѓето да ги носат, а железничките оператори исто така рекоа дека очекуваат патниците да носат маски.

Сепак, сите велат дека ќе ги охрабрат граѓаните да носат маски, но дека нема да ги тераат на послушност.

Градоначалникот на Лондон Садик Кан рече дека маските ќе останат задолжителни на услугите за јавен превоз во Лондон, повикувајќи ги луѓето „да ја направат вистинската работа“.

Некои други мерки преземени порано за справување со ширењето на соевите на омикрон се укинати, вклучително и упатства за работа од дома и совети за носење маски во училниците во средно училиште.

Британската влада од денеска ги укина упатствата за употреба на маски за лице во заедничките простории на образовните институции.

Бројот на случаи на ковид во Обединетото Кралство се чини дека стагнира во последните денови, а најновите податоци покажуваат дека во последните 24 часа се регистрирани 102.292 случаи, што е сепак висок број на заразени.

Уште 346 лица починаа во Велика Британија во рок од 28 дена од позитивниот тест.

Преземено од: https://www.novosti.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1