ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/25/22 11:25 PM

Во нивниот фрижидер нема да најдете ништо што јадете вие – Со што се хранат Том Брејди и Жизел Бундхен

Семејниот готвач ја откри тајната на исхраната на најголемиот НФЛ играч Том Брејди и неговата сопруга, познатата манекенка Жизел Бундхен.

Секој кој воопшто го следи спортот знае дека Брејди е жива легенда на Америка, не само кога станува збор за тамошниот фудбал.

Неговата долговечност и 22-годишната кариера се неверојатни и инспирираат многумина. Секако, зад толку времетраење се „крие“ многу труд, но и внимателна грижа за телото, во секој поглед. А диетата е многу важна причина зошто Брејди трае толку долго и зошто би можел да се врати да ја игра сезоната на 46-годишна возраст.

Брејди и неговата сопруга Жизел Бундхен (42) не јадат „брза храна“, грицки и слични работи. Родителите на две деца (синот Бенџамин (12) и ќерката Вивиен (9) имаат личен готвач Ален Кембел, кој ги откри деталите за нивната исхрана.

Пред се, исхраната ја засноваат на зеленчук, кој сочинува 80 отсто од оброците, додека останатите 20 се посно месо, во чии рамки јадат специјално подготвено месо – и тоа е навистина ретко. Погледнете ја галеријата и прочитајте како се хранат:

Овошје? Се разбира дека јадат познатата манекенка и децата, но Том го избегнува. „Брејди ќе јаде банани во смути, но ги избегнува во друга форма“, рекол семејниот готвач. Познатиот бек, сепак, претпочита зеленчук отколку овошје.

Сепак, има отстапувања кај зеленчукот, па Кембел не би му послужил на Том домати, пиперки, печурки или модар патлиџан. Доматот во некои варијанти се јаде повремено, но само еднаш месечно. Со тоа сум многу внимателен, бидејќи предизвикуваат воспаленија“, вели готвачот. За да има секогаш свежа храна, Кембел понекогаш оди на шопинг за семејството Брејди-Бундхен двапати дневно.

Кога станува збор за Жизел, таа ги пакува оброците на синот за на училиште и е голем љубител на „зелените сокови“, па подготвува овошни и зеленчукови пијалоци за себе и за своите деца. Кога ги зачувува, понекогаш фотографира и ги споделува со следбениците на Инстаграм.

Кога Том и Жизел сакаат да си удоволат, не јадат пржено пилешко или нешто слично. Наместо тоа, тие јадат киноа, кафеав ориз и други цели зрна. „Сите оброци ги служам во чинии. Заедно со киноа и зелена, додавам лук, препечен во кокосово масло, а потоа малку пржени бадеми, сос од индиски ореви со лимета кари, лимонска трева и малку ѓумбир“, вели готвачот.

Интересно е што користат и „сирова лазања“, иако не објасни точно како ги подготвува.

Секое утро Жизел го користи добро познатиот „трик“ за да го започне метаболизмот и зема топла вода со лимон, а исто така често пие и кокосова вода директно од овошјето.

Кога станува збор за главниот оброк, во деновите кога навистина јадат месо (повторно, тоа сочинува само 20 отсто од нивната исхрана), Кембел им служи органски стек исполнет со трева, патка (навистина ретко) и див лосос.

Што се однесува до грицките, славниот пар зема мали грицки кои Кембел однапред ги одредува. Во тие моменти јадат сушено овошје, сирова гранола и сирови гранола бисквити со чоколадо. За тоа е слаткото. Дали тоа би било доволно за вас? Се сомневаме во тоа.

За крај, важно е да се истакне што никогаш не јадат Том и Жизел. Станува збор за храна од бело брашно, со јодирана сол, домати, печурки… Исто така, никогаш не консумираат кофеин и млечни производи и куп слични намирници кои сите ги имаме во фрижидер и ги користиме секојдневно.

Тие со години се упорни во тој режим, а тоа очигледно му донесе на Брејди толку долга и успешна кариера и младешки изглед за него и неговата сопруга, дури и кога беа во четириесеттите години.

Извор: Мондо.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1