ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/25/22 9:57 AM

„Дали чувствуваш дека можеш да зборуваш за мајка ти? – Принцот Вилијам во социјален центар теши 11 годишно момче чија мајка починала

Војводата од Кембриџ, кој ја загуби мајка си на 15-годишна возраст, сочувствуваше со ожалостеното 11-годишно момче ѓакон Гловер, чија мајка почина минатата година, откако се сретнаа минатата недела додека беа на турнеја низ заедницата.

Принцот разговарал со момчето и неговата прабаба, Керол Елис, доаѓајќи во социјален центар кој им помага на луѓето кои се борат со сиромаштија, бездомништво, зависност или други проблеми.

Вилијам му рекол на 11-годишното момче, чија мајка Грејс имала само 28 години кога умрела, дека со текот на времето ќе стане полесно. Тој исто така го праша: „Дали чувствуваш дека можеш да зборуваш за мајка ти? Момчето кимна со главата во знак на согласност.

Обраќајќи се полно со нежност, Вилијам потоа додаде: „Тешко е, но станува полесно, ти ветувам. Ќе стане полесно“. Зборуваа и за фудбалот бидејќи Дикон гордо го носел дресот на фудбалскиот клуб Барнли.

Вилијам го прашал за фудбалските перспективи на Барнли и му рекол дека принцот Чарлс станал фан на клубот откако упатил некои од неговите добротворни организации да работат во родниот град на клубот.

Преземено од: https://www.index.hr/
Фото: Profimedia


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1