ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/25/22 8:45 AM

Вулканската ерупција во Тонга е 100 пати посилна од нуклеарната бомба во Хирошима, тврди НАСА

Вулканската ерупција во Тонга, која го предизвика цунамито, била стотици пати посилна од атомската бомба фрлена од американските војници врз јапонскиот град Хирошима за време на Втората светска војна, тврди НАСА.

Ерупцијата „однесе“ вулкански остров северно од Нуку Алофа, главниот град на државата Тонга, се наведува.

Тонга вели дека повеќе од четири петтини од населението биле погодени од цунамито и пепелта што ја прекриле областа.

Потврдено е дека три лица загинаа во цунамито минатата недела.
Пред ерупцијата, вулканскиот остров Хунга Тонга-Хунга Хаапаи беа два посебни острови, кои се споија со појавата на ново парче земја кое беше формирано во 2015 година.

Од НАСА велат дека ерупцијата била толку моќна што исчезнала земјата од 2015 година, како и „големите делови“ од двата постари острови.

Распространетата емисија на вулканска пепел, гасови и честички, како резултат на ерупцијата, ги стави претставниците на Тонга пред голем предизвик.

Веднаш по ерупцијата и цунамито, постоеше страв дека изворите на вода се загадени со дебели слоеви пепел, што го зголемува ризикот од болести како колера и дијареа.

Но, во последните неколку дена е утврдено дека подземната и дождовницата се безбедни за пиење, велат надлежните.

Сепак, фината вулканска пепел и гасови сè уште претставуваат ризик за јавното здравје.

Изложеноста може да предизвика тешкотии со дишењето, негативно да влијае на кардиоваскуларниот систем и да ги иритира белите дробови, очите и кожата.

Владата соопшти дека 62 лица на Манга, еден од најтешко погодените острови, морале да бидат преместени на островот Номука бидејќи останале без покрив над главата и без лични предмети.

Тие додадоа дека многу жители сепак би можеле да бидат вратени на главниот остров – Тонгатапу, поради недостаток на храна и залихи.

Тие наведуваат дека има повеќе од дваесет повредени, најмногу од Номука.

Спасувачите отворија полска болница на овој остров, бидејќи цунамито ја уништи зградата на клиниката.

Од минатата недела во Тонга пристигнуваат бродови и авиони кои носат странска помош, откако локалното население конечно успеа да ја исчисти пепелта од единствената аеродромска писта на островот.

Меѓународните помошници се предводени од Нов Зеланд и Австралија, кои користат воздушни и поморски превозници за бесконтактна испорака на залихи – вода, храна, хигиенски пакети и шатори, како и опрема за филтрирање на водата и поправка на телекомуникациски мрежи.

Оддалечениот архипелаг беше отсечен од светот пет дена откако експлозивна ерупција го отсече единствениот оптички кабел што донел интернет на островот преку морската вода.

Телефонската врска беше делумно санирана минатата недела, па од Тонга можни се „ограничени разговори во странство“.

 

Сепак, „сериозен предизвик“ е дури и комуникацијата меѓу главниот остров Тонгатапу и помалите острови што го опкружуваат, се вели во соопштението на локалната власт.

Се очекува оваа недела да пристигне брод за поправка на интернет-кабелот.

Поправката на кабелот може да потрае и до четири недели, се проценува.

Пристигнувањето на странска помош го забрза протокот на информации од погодените острови.

Поради стравот од Ковид, помошта се уште ја делат мештаните собрани во организации како Црвениот крст.

Тонга, каде практично немаше случаи на ковид, побара од странските хуманитарци да не доаѓаат, за да се спречи избувнувањето на инфекцијата.

Со оглед на обемот на штетата, тоа може да се промени, изјави за Би-Би-Си претставничката на ОН во регионот, Сионе Хуфанга.

Преземено од: https://www.vijesti.me/
Фото: Printscreen YouTube


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1