ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/24/22 10:59 PM

Хит супа за слабеење од две состојки од популарната серија

Французинките се колнат во неа, како што Емили учи од нејзиниот шеф во серијата „Емили во Париз“.

Оваа магична супа се претпоставува дека е вистинско диететско чудо, а рецептот содржи само две состојки. Станува збор за едноставна супа од праз, која слично на сокот за чистење, треба да се консумира за време на викендите. Покрај тоа што е полн со хранливи материи, празот има и благо диуретично дејство. И најдобро од сè: супата не само што се подготвува супер брзо, туку ви требаат само две состојки за неа!

Состојки за едно лице за викенд:

  • 1 кг праз
  • вода

Подготовка: Темелно исчистете го и измијте го празот. Од белиот дел исечете ги зелените краеви. За супата се користи само белиот дел, а останатиот зеленчук може да се користи за други цели, на пр. Како додаток за друга супа.

Празот грубо исечкајте го, ставете го во поголемо тенџере и прелијте го со вода. Варете ја течноста и варете без капак до 30 минути. Течноста сега може да се истури во шишиња. Во зависност од вкусот, супата од праз може да се загрее или да се пие на собна температура.

Идеално, консумирајте околу една чаша на секои два до три часа. За време на викендот за детоксикација можете да јадете и варен праз: потоа зачинете го со малку маслиново масло, сок од лимон, сол и бибер и малку сечкан магдонос.

Извор: Стил.курир.рс

Фото: Shutterstock


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1