ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/24/22 10:17 PM

Домашен лек за забоболка кој лечи за 30 секунди

Забоболката често предизвикува големи проблеми, а во случај на силна болка се препорачува да се оди на стоматолог.

Меѓутоа, во случај да не можете да одите на стоматолог, постои рецепт за домашен лек кој дефинитивно ќе ви помогне.

Состојки:

1/2 лажичка каранфилче во прав;

1/2 лажичка кокосово масло;

Каранфилчето во прав содржи еугенол – хемиско соединение кое ја ублажува болката. Кокосовото масло има антимикробни својства.

Во стаклен сад измешајте ги овие две состојки и направете паста. Користете четка за заби за да ја нанесете пастата на болниот заб. Повторете ја оваа постапка 3 пати на ден и болката ќе исчезне.

Извор: Република.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1