ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/24/22 2:33 PM

Совети за максимално загревање на вашиот дом

Со цел оптимално да ги искористите вашите радијатори без да чекате празни џебови напролет, ви носиме осум начини за што поефикасно користење на греењето, без разлика дали вашиот дом има централно греење, греење на дрва, биомаса или греење на струја (котел).

*Изолирајте ја влезната врата од домот
Поставете дрвен праг на влезната врата на станот од ходникот (може да се стави на лепилото, нема потреба да се дупчи подот).

Порано имаше прагови на сите врати кога немаше парно. Друг начин, ако не сакате или не можете да направите праг, е да закачите цврста метална или пластична метла на дното на крилото, која исто така може да се купи во продавниците и да се исече по мерка, вели Б. .Сц. инг. арх. Невенка Вуковиќ Варга.

Ако вратата се отвора во ладен ходник или директно кон надвор, може да се постави завеса од тежок, дебел материјал пред вратата, што ќе го ублажи ненадејниот наплив на големи количини ладен воздух и провев.

*Изолирајте го стаклото на прозорците кои се во вишок
Многумина имаат големи отвори со многу врати, сигурно има барем едно што можеме да го „жртвуваме“ во зима. Ова особено се однесува на стаклените тули, кои се исклучително лоши за загубата на топлина. Тоа што ви го предлагам, јас самата го тестирав во пракса и функционира, советува архитектката Невенка Вуковиќ Варга.

Набавете плочи од стиропор со дебелина од 2 до 3 cm (обични бели EPS или подебели XPS, кои полесно се сечат), исечете ги со прецизен остар скалпел до точната мерка на ширината на стаклото (ќе ви треба повеќе стиропор бидејќи даските се 50 x 100 сантиметри) за стиропорот цврсто да се вклопи меѓу рамките и на тој начин да не испадне.

Претходно измерете ја дупката и проверете дали страните се вертикални или малку наведнати, повлечете линија со фломастер на стиропор. Дополнително, можете малку да го зајакнете, на пр. со шајка на страната на дрвото или со селотејп ако е ПВЦ столарија. Веднаш ќе ја почувствувате разликата. Во пролет, едноставно отстранете го стиропорот и складирајте го. Спуштете ги ролетните однадвор бидејќи тие се дополнителна изолација.

*Распоредете мебел во домот
Оваа зима преуредувањето дома е потполно бесплатно и привремено. Поместете го мебелот подалеку од студените надворешни ѕидови и ставете го во близина на извор на топлина, како што е камин. Исто така, оддалечете го мебелот што е можно повеќе од радијаторот за да не го блокирате протокот на топол воздух.

Радијаторите не смеат да бидат затскриени со завеси и мебел. Со сушење на алиштата на радијаторот практично го прекинувате греењето. Покриениот радијатор е изолиран и нема реален ефект, забележуваат од компанијата ХЕП-Топлинарство д.о.о.

*Поставете го тепихот на подот
Тепихот одржува ладен воздух под неговата површина. Тепихот ќе ви помогне да го одржувате вашето тело топло подолго, без разлика дали е плочка, бетон, паркет или ламинат. Ова особено важи за становите на повисоките катови од зградите бидејќи немаат подлога што би ја задржала топлината како што ја задржува земјата за становите лоцирани на приземје.

*Земете пренослив грејач (и намалете го шпоретот)
Ставете пренослив грејач во просторијата каде што најчесто се собира вашето семејство, како што е дневната соба и намалете ја температурата на шпоретот. Остатокот од куќата ќе биде малку постуден, но ќе ви биде доволно топло ако се облекувате слоевито и носите чорапи и папучи.

Не го прегревајте просторот. Оптималната температура во загреаните простории е 20 степени Целзиусови. Шест проценти повеќе енергија се користи за секој степен, велат HEP.

*Спречете топол воздух да влезе во оџакот
Кога каминот не се користи, топол внатрешен воздух поминува низ оџакот. Дури и кога оџакот е затворен, одредено количество топол воздух успева да излезе низ него.

Едноставно решение е да го блокирате протокот на воздух со балон за оџак. Изберете големина на балон што одговара на големината на оџакот. Ако го запалите каминот и заборавите да го извадите балонот, тој автоматски ќе издува, па куќата нема да се наполни со чад.

*Водете сметка и за ролетните и завесите
Ноќе, спуштете ги ролетните и наместете ги завесите убаво на прозорот за да ја намалите загубата на топлина. Ролетните можат да ја намалат загубата на топлина до 10 проценти.

Ако сонцето се појави во текот на зимата, отворете ги завесите на прозорците за да влезат неговите зраци и на тој начин ќе се загрее стаклото на прозорците, што исто така ќе помогне да се подигне температурата во станот. Кутиите за затворање се потенцијални места за големи загуби на топлина, затоа изолирајте ги ако е можно.

*Проветрувајте ги просториите редовно, но не подолго од 10 минути
На овој начин ќе се зачува топлината акумулирана во ѕидовите и мебелот, а по проветрувањето просторот набрзо ќе биде топол како порано. Во никој случај не е препорачливо да се регулира собната температура со отворање на прозорец, советува HEP.

Во текот на зимата не е добро да се остави ширум отворен прозорец. Ова само ги лади површините на отворите и ѕидовите до прозорецот, па може да се појават и габи поради кондензација на влагата од воздухот на студените површини.

Коректно е да се отвораат ширум прозорците два до три пати на ден по две до три минути, што е доволно за брзо менување на воздухот, без ладење на подовите и ѕидовите, додава архитектката Невенка Вуковиќ Варга.

Преземено од: https://zadovoljna.dnevnik.hr/
Фото: Shutterstock


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1