ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/24/22 12:46 PM

Внатрешноста на шишето беше сè уште сува и мирисаше на вино – Пронајдена порака во шише стара 50 години

Жител на Алјаска, кој тргнал да собира огревно дрво за зимата, собрал нешто сосема неочекувано – порака стара 50 години во шише.

Тајлер Иваноф во шишето пронашол писма напишани на руски јазик, па на својот Фејсбук профил се повикал да им помогне на оние кои го знаат јазикот да ја преведат содржината на пораката, објави Би-Би-Си.

Се испостави дека писмата ги напишал морнар од рускиот брод Сулак во 1969 година. Приказната за откритието ја објавија руските медиуми кои му влегоа во трага на авторот на писмото, капетанот Анатолиј Бочаненко. Според Иванов, тој барал дрва за огрев на триесетина километри западно од неговото село Шишмареф, кога наишол на шише со капак од плута.

„Морав да употребам многу сила. И со забите го извадив“, изјавил Иванов за „The Home Nugget“.

Внатрешноста на шишето беше сè уште сува и мирисаше на вино или нешто слично, стар алкохол. Пораката беше сува,  сведочеl пронаоѓачот на пораката во шишето. Неговото барање за помош на Фејсбук вроди со плод, во пораката во шише пишувало:

„Срдечен поздрав! – Од главниот брод на руската далечна источна флота VRXF Sulak. Ве поздравувам што ја наоѓате оваа порака и ве поканувам да контактирате со Владивосток-43 BRXF Sulak со целиот екипаж. Ви посакуваме добро здравје и долг живот, како и среќни едрење. 20 јуни 1969 година“, било преведено од пораката. Кога капетанот Бочаненко, кој сега има 86 години, дознал за пораката, солзи радосници течеле во неговите очи.

„Изгледа како мојот ракопис. Секако! Источна трговска риболовна флота“, изјавил тој за руската телевизија Росија 1.

Капетанот Бочаненко ја надгледувал изградбата на бродот Сулак во 1966 година и пловел на него во 1970 година. Пронаоѓачот на пораката во шишето, Иваноф, рече дека е „кул“ како малата порака прераснала во цела приказна, додавајќи дека ќе размисли самиот да направи нешто слично и еден ден да испрати порака во шишето.

„Тоа е нешто што веројатно би можел да го направам со моите деца во иднина, само испратете порака во шише и видете каде ќе заврши“, рече тој.

Преземено од: https://www.alo.rs/
Фото: https://unsplash.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1