ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/24/22 9:48 AM

Опатија избрана меѓу 15 најубави дестинации за Денот на вљубените

Минатата година магазинот Форбс ја вклучи Опатија на својата листа на најромантичните дестинации во Европа. Опатија е претставена како едно од најдобрите места за посета во Хрватска, како и една од најромантичните дестинации во цела Европа.
Освен природните убавини, се издвојуваат одличните историски вили во Опатија и прекрасното шеталиште покрај брегот познато како Лунгомаре, како и познатите градски чоколади кои заедно прават совршен амбиент за одмор фокусиран на романтиката, пишува Index.hr.
Хотелите во Опатија подготвија серија романтични пакети за паровите кои сакаат да го посетат градот во февруари, пренесува РиПрстен. „Ако ни треба само љубов, како што пееја Битлси, тогаш Опатија нуди се што ни треба овој февруари, и повеќе“, рече директорката на Туристичката организација на Опатија, Сузи Петричиќ.
„Нашиот град има долга традиција на популарна романтична дестинација и ни е драго што втора година по ред е препознаен од реномираните туристички медиуми. Опатија и прекрасни моменти во друштво на вашата најдрага личност“, рече Петричиќ.
Покрај Опатија, листата на најромантичните дестинации на Trips to Discover ги вклучува Квебек во Канада, Исланд, Бермуди, Кејп Код, Стразбур во Франција, Лаго во Португалија, Курасао, Естиз парк, Кауаи на Хаваи, Ки Вест во Флорида, италијанскиот град Луку, Чарлстон во Јужна Каролина, како и двете дестинации во Мексико, Мерида и Лос Кабос.

извор и фото: b92.net


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7