ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/23/22 8:59 PM

Денеска 1.424 новозаразени, 214 од нив се реинфекции, починати се 15 лица

Од направени 5.604 тестови, регистрирани се 1.424 нови случаи на Ковид-19. Од вкупниот број позитивни се регистрирани 214 реинфекции.

Како што соопшти Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се регистрирани 1.083 оздравени пациенти и 15 починати.

Новите случаи на Ковид-19 се регистрирани во Скопје – 790, Битола – 92, Куманово – 57, Струмица – 48, Кавадарци – 45, Штип – 43, Прилеп – 37, Охрид – 36, Тетово – 35, Гевгелија – 33, Гостивар – 31, Кичево – 27, Велес – 24, Ресен – 20, Неготино – 18, Кочани и Свети Николе – по 13, Крива Паланка – 10, Струга – осум, Виница – седум, Радовиш, Пробиштип, Богданци и Македонски Брод – по пет, Делчево, Берово и Демир Хисар – по три, Кратово и Демир Капија – по два, Дебар, Валандово, Крушево и Дојран – по еден.

Оздравените пациенти се од: Скопје – 496, Битола – 122, Куманово – 67, Прилеп – 56, Кавадарци – 39, Кичево – 32, Велес – 31, Ресен – 30, Охрид – 29, Штип – 28, Гостивар – 21, Радовиш – 20, Неготино – 18, Кочани – 17, Гевгелија – 15, Берово – 11, Свети Николе – 10, Струга – седум, Богданци и Демир Хисар – по шест, Пробиштип – пет, Виница – четири, Крива Паланка, Македонски Брод и Кратово – по три, Валандово – два, Дебар и Пехчево – по еден.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 15 починати лица. Шест починати лица се од Скопје на 69, 72, 77, 82, 89 и 90 години, по двајца починати од Велес на 43 и 69 години, Струмица на 65 и 66 години и Прилеп на 58 и 80-годишна возраст, и по едно починато лице од Струга (89г), Крива Паланка (81г) и Богданци (75г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

– Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин, пријавени се пет починати лица, по едно починато лице од Скопје, Гостивар, Куманово, Прилеп и Тетово на возраст од 63 до 80 години. Пријавените се починати во период од 4 јануари 2022 до 20 јануари 2022 година. Од пријавените лица, три се починати во домашни услови, а две лица во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Од вкупниот број на починати лица (n=20), три лица се целосно вакцинирани.

Досега во земјата се направени вкупно 1.746.689 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 256.281, бројот на оздравени пациенти е 227.492, на починати е 8.218, а бројот на активни случаи изнесува 20.571.

Според епидемиолошки анализи во моментов, најмногу активни случаи има во Скопје – 11.123, во Куманово – 748, Прилеп – 863, Тетово – 487, Битола – 1619, Гостивар – 316, Кавадарци – 561, Велес – 384, Охрид – 642, Штип – 340, Струмица – 496, Кичево – 289, Кочани – 222, Струга – 240, Гевгелија – 357, Неготино – 212, Свети Николе – 117, Ресен – 230, Крива Паланка – 130, Радовиш – 179, Делчево – 150, Берово – 93, Дебар – 21, Валандово – 163, Виница – 46, Пробиштип – 46, Кратово – 61, Богданци – 78, Крушево – 141, Демир Хисар – 71, Македонски Брод – 39, Македонска Каменица – 45, Демир Капија – 21,Пехчево – 28, Дојран – 13.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1