ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/22/22 10:22 PM

Змија, пушка, тигар: Што се’ се обидуваат да внесат патниците во авионот?

Порано тоа беа цигари и алкохол, денес се лажни фрлачи на гранати и живи змии. 

Агентите за безбедност на аеродромот секоја година проверуваат милијарди парчиња багаж. Со вакви бројки, сигурно ќе има неколку илјади храбри души кои мислат дека можат да прошверцуваат опасни или смешни предмети во авионот. Секоја недела на смешната страница на Инстаграм на TSA, агенцијата документира многу апсурдни предмети откриени на контролните пунктови низ целата земја.
Списокот вклучува непожелни предмети како што се ножеви, пушки и други предмети кои можат да се класифицираат како оружје. Во торбите на патниците имало и живи јастози тешки околу десет килограми, печени пити со ореви, 450 кифлички мексиканска храна и слични кулинарски куриозитети.

Агентите на TSA во Мајами фатиле маж со седум змии во панталоните, како и три мали желки. Влекачите биле скриени во чорапи, а според некои извештаи, доколку имал само една змија и две желки, можеби ќе успеал да помине.

Службениците на аеродромот во Бангкок фатиле жена која се обидувала да прошверцува живо младенче тигар во Иран. Таа му дала седатив на бебето тигар и го ставила во куфер со куп плишани играчки од тигар. Тој трик можеби ќе успееше доколку содржината беше подложена на површно испитување, но безбедносната рендгенска машина откри фундаментална разлика помеѓу вистинските и плишените животни.

Но, бизарностите не завршуваат тука.

Ќе се изненадите колку луѓе се обидуваат да внесат реплика на оружје во авиони, како „бомбата“ откриена во октомври. Патникот се обидел да го донесе овој огромен пар ножици во авион во Тексас преку рачен багаж. За жал, таквите големи ножици се забранети; во рачниот багаж се дозволени само ножици до 10 cm.

 

Б92


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1