ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/22/22 9:18 PM

Што ти е љубов – жена со години го чувала љубовникот на таван

Доли Остерајх, жена која е родена во Германија во 1880 година, остана позната по најбизарниот скандал во историјата.

Се омажила за богат сопственик на успешна фабрика за престилки, но не била среќна во бракот. Набрзо го пронашла својот прв љубовник, а потоа и останатите се наредиле.

Бизарната приказна започнува еден есенски ден во 1913 година кога таа го замолила нејзиниот сопруг Фред Остерајх да испрати еден од нејзините вработени да и’ ја поправи машината за шиење. Кога седумнаесетгодишниот Ото Санхубер тропнал на вратата, Доли го чекала практично гола. Тој никогаш не ја поправил машината, но тој кобен ден го означил почетокот на нивната врска која ќе трае со години.

Како што тогаш пишуваше ЛА Тајмс, најпрвин вљубениот пар се среќавал по хотели, но набрзо почнале да се забавуваат и во нејзината куќа. Висконсин беше синоним за конзервативното општество во тоа време, а соседите почнаа да протестираат поради честите посети на непознат млад човек на мажена жена. После тоа, Доли доби сосема луда идеја.

Ото потоа поднесе оставка и се пресели на таванот на Остерајхс, каде што ќе може да ужива во придобивките од врската без љубопитните погледи од соседството. Ото мораше да се откаже од секаков контакт, освен од секојдневните задоволства со Доли. Тоа не му пречело премногу, па набрзо почнал да живее на таванот. Во текот на вечерта читал книги кои Доли му ги носела, а преку ден се забавувал.

Бидејќи имал премногу време, размислувал да стане писател. По пет години таен, практично затворски живот, Ото успеал да објави неколку романи под псевдоним, но Фред Остеррајх почнал да тоне во лудило. Слушал необјасниви звуци од таванот, пурите му исчезнувале, а често гледал сенка како поминува пред вратата од спалната соба. Во 1918 година, тој решил да се пресели со Доли во Лос Анџелес, но не можел ни да сонува дека ќе го следи дух.

Доли се согласи да се пресели, но под услов новата куќа да има и поткровје.

Двојката сè повеќе се карала, а кога во 1922 година избила жестока кавга, загрижениот Ото слегол од таванот и го убил Фред за да ја заштити својата љубовница. Малку испаничени се договориле Ото да ја затвори Доли во плакарот и да се преправа дека некој влетал во куќата за да ја ограби и попат да го убие Фред. Полицијата поверувала во приказната бидејќи немала причина да се сомнева, на крајот на краиштата, Доли по убиството била заклучена во плакар.

Вдовицата наследила богатство и стекнала слобода и продолжила да ужива во љубовта со Ото, но сепак продолжила да го чува на таванот, а Ото се чувствувал како роб.

Доли потоа се сврте кон новите љубовници. Таа започна врска со адвокатот Херман Шапиро, но и со нејзиниот трет љубовник Рој Клумб. Таа по грешка на Херман му го дала часовникот на покојниот Фред, часовникот за кој пријавила дека исчезнал за време на кобното убиство. Во една прилика, по сериозна кавга, Рој сакал се да и каже на полицијата. Некаде во тој период Доли му рекла на Херман дека треба да го нахрани својот полубрат кој во тие денови се криел на таванот.

Ото бил пресреќен затоа што за прв пат по речиси десет години разговарал со некој друг освен со Доли. Херман се шокирал кога го видел Ото како останува на таванот и веднаш го избркал.Ото толку се исплашил што побегнал во Канада.

Неколку години подоцна, во 1930 година, Херман и Доли раскинале во многу очајна врска и разочаран адвокат ѝ кажал на полицијата сè. Полицијата го уапсила и го ставила на обвинителна клупа. На Ото му се судеше во отсуство, но и покрај тоа што беше прогласен за виновен, делото застарило и тој продолжил да живее како слободен човек. Доли нашла нов љубовник со кој живеела среќно во следните триесет години, а на крајот се венчале.

 

kurir.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1