ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/21/22 11:03 PM

Тешко бев ранет, ме погоди куршум во кичмата – Жељко Самарџиќ едвај извлекол жива глава

Жељко Самарџиќ во емисијата „Реална цена“ на телевизија Курир изјави дека во 1992 година едвај се спасил жив кога избила војната во неговиот роден Мостар.

– Изгледаше ужасно, мислевме дека ситуацијата ќе се подобри. Најмалку се очекуваше дека ќе има војна во Босна, луѓето се сакаа во Мостар, живеат луѓе од различни националности. За мене тоа беше пред 30 години и е зад мене, но некои работи многу ме повредуваат. Некои луѓе се раѓаат стари, а некои млади умираат. Многу луѓе немаа шанса да живеат и тоа е голема неправда – се присети Жељко.

Пејачот изјавил дека бил тешко ранет за време на војната бидејќи куршум го погодил меѓу левиот колк и кичмата.

– Ја имав несреќата да бидам прилично тешко ранет. Татко ми често ми велеше тогаш не знаеш што е војна, што е тенкови, не излегувај од подрум. Бев млад човек, скокам да им помогнам на сите бидејќи имаше многу ранети и само ме погоди тој куршум, тој залутан куршум на тенкот. Го видов како оди кон мене, почнав да се фрлам на страна. Ме погоди по левиот колк и проби во долниот дел на кичмата. Кога дојдов на Воено-медицинската академија ми рекоа дека Господ ме погледнал, дека сум можел да изберам каде да ме погоди за да имам најмала штета, тоа е тоа местото – рече Самарџиќ.

Пејачот по војната дошол во Белград без динар во џеб и го започнал животот од почеток. Вели дека ќе му биде вечно благодарен на Белград за сета љубов што ја доживеал во тој град.

– Белград ме фасцинираше. За мене тоа е најубавиот град на цел свет, таму ми се случиле најубавите работи. Го сакам мојот роден Мостар, но до крајот на животот ќе му бидам благодарен на Белград што има љубов кон мене кога ми беше најпотребна – изјави пејачот.

Извор: Курир.рс

Фото: Курир телевизија


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1