ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/21/22 3:03 PM

Свинска маст-домашна козметика за поубава коса и кожа

Без скапи модерни препарати, нашите баби немале друг избор освен да го искористат тоа што го имаат дома. Пример за тоа е употребата на свинската маст, која може да биде многу корисна како замена за скапата козметика.
Можеби звучи чудно, но оваа маст е одлична за сува коса. Луѓето кои ја користат велат дека по нанесувањето на свинска маст косата им станува разлетана и бујна.
Сепак, што се однесува до начинот на употреба, најдобро е да ја нанесете маста на нечиста коса, непосредно пред миење, а по миењето да ја измиете косата со чај од камилица.
Свинската маст има најдобар ефект кога се нанесува на сува и светла коса.
Се верува дека ако имате мозолчиња на кожата кои не можат да исчезнат некое време, можете да ги намачкате со измиена маст и тие ќе исчезнат. Во минатото, жените користеле измиена маст за да се грижат за испуканите пети, лактите и кожата на рацете.
Бидејќи маста има прилично непријатен мирис, во неа обично се додаваат сода бикарбона, парфеми, а често и билки како невен или камилица.
За сува кожа се препорачуваат домашни креми подготвени од маст.
Кога станува збор за користење на свинската маст за лице, имајте на ум дека и жените порано имаа убава кожа на лицето, иако немаше толку многу различни креми како денес.
За таа цел, свинската маст се користела како основна компонента за домашни креми за лице.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1