ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/21/22 12:18 PM

Во сите ковид центри во болниците се лекуваат 512 пациентa

Во ковид – центрите во болниците во државава во моментот се лекуваат 512 пациенти, соопшти Министерството за здравство. Од нив, 177 се во ковид ентрите во Скопје, а 335 на инфективните одделенија во другите градови, информираа за МИА од МЗ.
Според дневната евиденција, во моментот има 188 слободни кревети за пациенти со компликации од ковид-19, а модуларните болници се отвораат во услови кога се пополнети капацитетите на инфективните оделенија во рамки на болниците, потенцираа од Министерството.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1