ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/21/22 9:53 AM

Во Бугарија загина едно лице во судир со македонски камион кој превезувал руда за „Саса“

Едно лице загина по судар на македонски камион кој превезувал руда од рудниците за олово и цинк „Саса“ во Асеновград и автомобил „опел“ кај местото Зелен Дол во Република Бугарија во близина на граничниот премин Делчево – Станке Лисичково.

Инцидентот, како што јавуваат повеќе бугарски медиуми, се случил кај местото Зелен Дол синоќа околу 20 часот, на патот  Благоевград – граничен премин Станке Лисичково – Делчево, на кружниот тек кој се вклучува на автопатот Струма.

Од ударот загинал возачот на автомобилот, а во несреќата од резервоарот на камионот истекло големо количество гориво. Сообраќајот на патниот правец III-106 Благоевград – граничен премин Станке Лисичково – Делчево во атарот на село Зелен дол, поради несреќата бил времено ограничен во двата правци. Од камионот истекло поголема количина на гориво, што се излеа на коловозот.

МИА

фото:Стандард


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1