ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/20/22 6:41 PM

Холестерол, настинки и кожни инфекции – Се лечат со две состојки кои сите ги имаме дома

Медот е единствената храна на светот што нема да се расипе, може да се кристализира само ако се остави на ладно место многу долго. Секако, на многу фармацевтски компании нема да им се допаднат рецептите кои ја вклучуваат оваа уникатни намирници и цимет, кои благотворно делуваат на организмот и лечат многу болести.

Срцеви заболувања: Направете паста од мед и цимет во прав. Јадете го секој ден за појадок, можете да го намачкате на леб наместо на путер. Го намалува холестеролот во артериите и спречува срцев удар, го намалува отежнато дишење при физички напор и го зајакнува срцето.

Артритис: Луѓето кои страдаат од артритис можат да пијат (наутро и навечер) една чаша топла вода со две лажички мед и една кафена лажичка цимет. Ако овој препарат се зема редовно, може да излечи дури и хроничен артритис.

Воспаление на мочниот меур: Во чаша млака вода ставете две лажички цимет и една лажичка мед и испијте. Ги уништува бактериите во мочниот меур.

Холестерол: Напитокот кој се состои од две лажички мед и три лажички цимет измешани со половина литар вода е многу корисен за луѓето кои имаат висок холестерол. Истражувањата покажаа дека таквиот препарат го намалува нивото на холестерол во крвта за 10 проценти во рок од еден час.

Настинка: Ако сте настинати, три дена по ред земајте по една лажица млак мед со прстофат цимет секој ден. Ќе излечи кашлица, настинка и ќе ги исчисти синусите.

Мозолчиња: Направете паста од три лажички мед и една кафена лажичка цимет. Нанесете на мозолчиња пред спиење и измијте го лицето со топла вода следното утро. Ако го повторувате ова секој ден две недели, ќе ги отстраните сите мозолчиња од коренот.

Кожни инфекции: осип или инфекции на кожата можете да ги отстраните така што ќе ги намачкате со мешавина од цимет и мед измешани во еднакви пропорции.

Извор: Б92.нет


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1