ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/19/22 9:38 PM

Јелена Ѓоковиќ не користи парфеми, а откри и со што ги заменила

Јелена Ѓоковиќ е позната по тоа што често споделува детали од приватниот живот на Инстаграм, а еднаш во разговор со коментатор откри дека не користи парфеми.

Таа сподели порака од една придружничка која и кажала дека ја сака нејзината енергија и оптимизам, но и ја прашала што мисли за индустријата за парфеми.

– Зрачите со многу позитивна енергија, се гледа дека во душа сте дете, спонтано и секогаш желно за знаење. Се наметна прашањето, што е со парфемската индустрија, бидејќи сите ја сакаме, друга тема за истражување – напишала Јелена, обожавателка.

Јелена и одговори со ист тон и откри дека всушност не користи парфеми.

– Мило ми е што учиме заедно! Одамна користам етерични масла, не парфеми, туку одлично прашање – одговори Јелена Ѓоковиќ.

Која е разликата помеѓу есенцијалните масла и парфемите?

Разликата е едноставна – есенцијалните масла се всушност природни парфеми.

Етеричните масла се ароматични масла кои се извлекуваат од растението. Тие се користат во ароматерапијата, се додаваат во парфеми и се користат како вкусови на храна. Во ароматерапијата се користат на различни начини и служат за заздравување на телото. Покрај физичките придобивки што ги има човекот, користењето на овие есенции ја подобрува психолошката состојба.

Најчестите видови на есенцијални масла се: лаванда, камилица, еукалиптус, пеперминт и ѓумбир.

Етеричните масла се високо концентрирани супстанции и често само една до две капки се доволни за да се добие корисен ефект. Сепак, токму поради оваа причина тие треба да се користат внимателно. Човек треба да биде свесен за можните противречности што тие можат да ги предизвикаат.

Извор: 24онлајн.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1