ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/19/22 6:30 PM

Трагедија на скијање – Почина најпознатиот француски актер

Актерот Гаспар Улиел, добитник на Цезар, познат по улогата на Ивес Сент Лорент, почина на 37-годишна возраст на скијање во Савој, соопшти неговото семејство, пренесува France Presse.

„Гаспар Улиел загина во несреќа на скијање во средата“, се вели во соопштението.

„Гаспар Улиел порасна со филмот и филмот растеше со него. Тие се сакаа лудо. Сега со тажни срца ќе ги гледаме неговите најубави улоги“, веднаш реагираше на Твитер францускиот премиер Жан Катекс.

Тој беше познат на пошироката публика по „Долга веридба недела“ на Жан-Пјер Жоне (2004), „Сен Лоран“ на Бертранд Бонел (2014) и „Тоа е само крајот на светот“ на Ксавиер Долан (2016) за кои 2017 година беше награден од Цезар за најдобар актер. Во тој филм, тој портретира писател кој се враќа кај своето семејство по дванаесетгодишно отсуство и ја најавува својата непосредна смрт.

За време на својата богата кариера снимаше со најголемите француски филмски имиња како Изабел Ипер и Жерар Депардје.

Со ангелско лице, со лузна што ја претрпе како дете од каснување од куче, тој беше и заштитно лице на парфемот на Шанел.

Тој изгради кариера во Франција и ширум светот, а наскоро требаше да се појави и во серијата на Марвел „Витез на месечината“ која се прикажува во Дизни +.

Актерот е тешко повреден во несреќа во ски-центарот Ла Розиер на Савојските Алпи, тврдат повеќе извори кои ја потврдија информацијата на BFMTV.

Извор: Хр.н1инфо.ком

Фото: Профимедиа


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1