ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/17/22 6:59 PM

Брена, Џибони, Нина Бадриќ, Тијана – Српската естрада должна 150.000 евра поради откажани настапи

Туристичката организација им исплатила 40.000 евра, или 17.500, што е половина од договорениот хонорар, на главните музички ѕвезди од откажаната јавна новогодишна ноќ во Будва, хрватскиот пејач Златан Стипишиќ Џибони и фолк дивата Лепа Брена. Доколку во рок од 12 месеци не се договори нивниот нов настап во Будва, тие се должни да ги вратат парите.

Ова за „Вијести“ официјално го одговорија од Туристичката организација на Будва, по цел месец откако редакцијата испрати официјален допис, а потоа и итен случај. Одговорот е доставен дури откако в.д директорот Немања Куљач дошол да изврши увид во договорите. Договорите ги склучи разрешената директорка Маја Лијешевиќ.

Како што е соопштено за „Вијести“, договорениот хонорар на Џибони бил 80 илјади евра, додека Лепа Брена требало да добие 35 илјади евра. Хрватската поп-пејачка Нина Бадриќ од договорениот хонорар од 15 илјади евра добила половина од парите кои треба да ги врати, додека нејзиниот колега Петар Грашо, чиј хонорар бил исто така 15 илјади евра, не ги ни добил парите. Според договорот, поп-пејачката Тијана Дапчевиќ имала новогодишен хонорар од 12 илјади евра, од кои половина и биле исплатени, а тие пари ќе треба да ги врати. Младата музичка ѕвезда од Црна Гора Исак Шабановиќ за новогодишниот настап требало да добие 4.000 евра, а парите не му биле ни исплатени.

Аранжманите за настапи на музичките ѕвезди за Нова година беа една од причините за турбуленциите во Туристичката организација, иако тие почнаа на почетокот на ноември кога Лијешевиќ го оспори Собранието на Туристичката организација на Будва, закажано од градоначалникот и Т.О. Марко Царевиќ.

Чолиќ преместен, договорот со Дино Мерлин беше деловна тајна

Како што претходно напиша „Вијести“, датумот на новогодишниот концерт на Здравко Чолиќ во Котор ќе биде поместен. Ваква можност не договориле во Општината и Туристичката организација Бар за гостување на Дино Мерлин, но тврдеа дека во случај да се откаже концертот се заштитиле. Според наводите на дел од членовите на локалниот парламент дека дел од средствата за посетата се веќе исплатени, иако тоа се пари на граѓаните на Бар, за „Вијести“ рекле дека договорот е деловна тајна. Од партијата „Бирам бар“ соопштија дека директорот на локалната ТО, Емил Кукаљ, без договор со Општината и платил 70.000 евра на Мерлин за новогодишниот концерт, по што си поднел оставка.

„Имајќи ја предвид можноста за забрана на сите манифестации поради влошување на епидемиолошката состојба, договорот што го потпишавме со агенцијата што го застапува Здравко Чолиќ дава можност за поместување на датумот за датум за кој подоцна ќе се договориме. Имавме само усни договори со други изведувачи, учесници како и фирми кои требаше да бидат ангажирани“, велат за „Вијести“ од Которската туристичка организација.

Извор: Вјести.ме


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1