ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/15/22 7:21 PM

Една крвна група се вистински алкохоличари, а кој е имун на пиењето?

Американските научници спровеле низа истражувања за да откријат кој има поголеми шанси да стане алкохоличар, а главен параметар им била крвната група. Фокус групата биле Американци и Јапонци, а според условите на истражувањето сите имале проблеми со пиењето, односно биле зависници од алкохол.

По анализата на бројните медицински досиеја, резултатите од тестовите и личните признанија, научниците дошле до заклучок дека луѓето кои имаат група А најверојатно со текот на времето ќе станат зависни од алкохол.

Но, луѓето кои имаат нулта крвна група, според наодите на лекарот, имаат „вроден имунитет“ на пиење. Меѓу нив е и најмал процент на алкохоличари.

Како да се спротивставиме на нагонот?

Анализирајќи ги резултатите, научниците дошле до заклучок за тоа што ги тера луѓето од групата А да се оддаваат на алкохол. Според експертите, специфичната работа на надбубрежните жлезди буквално го „турка“ човекот во зависност, што, пак, предизвикува пад на гликозата во крвта. Кога ќе се соочи со недостаток на шеќер, телото го „присилува“ човекот да пие алкохол и да го замени.

Секако, најчестите предизвикувачи за откажување од алкохол (за која било крвна група) се стресните ситуации, болестите на најблиските, разводот и други сериозни животни проблеми.

Научниците препорачуваат луѓето со крвна група А да го „измамат“ телото со замена на силните алкохолни пијалоци со црвено вино. Секако, и овде треба да бидете умерени. На овој начин ќе се задоволи желбата за алкохол, а бонус се одредени здравствени придобивки од овој напиток – ги намалува наслагите на холестерол во крвта и го воспоставува правилното функционирање на дигестивниот тракт.

Извор: Мондо.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1