ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/15/22 2:53 PM

Овошје кое шири здравје – Пет причини зошто да јадете мандарини

Ако сакате да го зајакнете имунитетот, јадете мандарини, советуваат експертите! Ова овошје со слатко-кисел вкус е идеално за зимскиот период кога настинките демнат на сите страни, бидејќи само 100 грама содржат дури 30 милиграми витамин Ц.

  1. Го зајакнува имунитетот

Сто грама мандарини содржат двојно повеќе витамин Ц од портокалите. Затоа ова овошје се препорачува за време на студените денови, бидејќи го штити организмот од настинки и го зајакнува имунитетот.

  1. Добро за слабеење

Цитрусите одлично делуваат на варењето, а во оваа група на намирници се издвојуваат мандарините. Содржат фолна киселина, калиум, железо, магнезиум, витамини Б1, Б2 и Б3, а богати се и со растителни влакна. Две мали мандарини имаат околу 50 калории, па се одлични за слабеење.

– Со оглед на тоа што содржат значаен извор на влакна, ја намалуваат желбата и потребата за храна. Сепак, не претерувајте, бидејќи ако изедете повеќе од седум мандарини, шеќерот во крвта може да се зголеми, а премногу фруктоза може да доведе до контра-ефект – велат експертите.

И не е невообичаено луѓето да се здебелат само затоа што мислат дека нема да се здебелат ако јадат овошје.

  1. Го чува срцето

Мандарината е добар извор на калиум, кој го намалува крвниот притисок, го балансира срцевиот ритам и го одржува здравјето на кардиоваскуларниот систем. Антиоксидансите содржани во мандарината помагаат да се намали лошиот холестерол и да се промовира добриот холестерол.

  1. Ја подмладува кожата

Со изобилство на витамини, мандарината е одлично средство за нега на лицето. Со разградувањето на бета-каротенот се ослободува витаминот А, кој е одговорен за униформа на тенот, а витаминот Ц го стимулира производството на колаген, а со тоа придонесува за намалување на брчките. За поздрава и посјајна кожа можете да направите и маска за лице од мандарини. Земете четири кришки мандарина, извадете ги семките и измешајте во блендер со лажица јогурт и лажица мед. Нанесете на лицето и вратот и оставете да делува 10 до 20 минути. Измијте го лицето, а потоа нанесете ја кремата што вообичаено ја користите.

  1. Го подобрува расположението

Верувале или не, мандарините можат да го подобрат вашето расположение, тврдат експертите од клиниката Мајо. Мирисот на мандарина помага при стрес и депресија, а доколку сте имале стресен ден, доволно е да капнете неколку капки од етеричното масло од ова овошје во топла купка.

Извор: Информер.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1