ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/14/22 10:52 PM

Хакери од Северна Кореја украле 400 милиони долари – Озогласеното „Биро 121“ во рацете на Ким Џонг Ун прави хаос на интернет

Минатата година севернокорејски хакери украле криптовалути во вредност од околу 400 милиони долари преку сајбер напади врз продавачите на дигитални валути, објави вчера платформата „Chainalisis“.

Пјонгјанг е под повеќекратни меѓународни санкции за развој на атомска бомба и балистички ракети, но аналитичарите велат дека Северот исто така ги изградил своите сајбер способности со армија од неколку илјади добро обучени хакери кои извлекуваат средства за финансирање државни програми за оружје.

Во 2021 година, хакерите извршија седум напади на крипто-платформи, извлекувајќи средства од „жешките“ паричници поврзани на Интернет и префрлајќи ги на сметки под контрола на Северна Кореја, според „Chainalisis“.

„Кога Северна Кореја го презеде чувањето на средствата, започна внимателен процес на перење пари за да ги прикрие и заработи“, се вели во извештајот на Cheynalysis објавен на нивната веб-страница.

„Овие сложени тактики и техники доведоа до тоа многу безбедносни истражувачи да ги окарактеризираат сајбер актери за Демократска Народна Република Кореја (ДНРК) како напредни постојани закани“.

Извештајот го истакна подемот на Групацијата Лазарус, која стана позната во 2014 година кога беше обвинета за хакирање на Sony Pictures Entertainment како одмазда за Интервју, сатиричен филм што го исмејуваше лидерот Ким Џонг Ун.

Од 2018 година, групата секоја година краде и переше огромни суми на виртуелни валути, обично повеќе од 200 милиони долари. Хакерите исто така се насочени кон различни видови криптовалути, при што биткоинот, најголемата дигитална валута во светот, претставува само една четвртина од украдените средства.

„Зголемениот број на украдени криптовалути нужно ја зголеми сложеноста на операцијата за перење криптовалути во DNRK“, пишува Chainalisis.

Сајбер-програмата на Северна Кореја датира барем од средината на 1990-тите, но оттогаш прерасна во единица за сајбер војна со 6.000 луѓе позната како Биро 121, која работи од неколку земји, вклучувајќи ги Белорусија, Кина, Индија, Малезија и Русија. на американскиот воен извештај за 2020 година.

Извор: Мондо.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1