ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/13/22 6:29 PM

Научници во Кина направија вештачка месечина

Научниците во Кина изградија истражувачка постројка во која се наоѓа „вештачка месечина“, која овозможува симулирање на условите на мала гравитација на Земјата за мали објекти.

Оваа информација доаѓа во време кога Кина амбициозно се приклучува кон елитата на вселенските суперсили, односно Русија и САД. Кинезите се надеваат дека новата фабрика ќе им помогне да се подготват за испраќање на првата екипа на Месечината, пренесуваат агенциите.

Вештачката месечина се наоѓа во вакуумска комора со дијаметар од само 60 сантиметри и ќе може да направи гравитацијата да „исчезне за посакуваниот период“, барем така тврди научникот Ли Руилин од Кинескиот универзитет за рударство и технологија. .

„Некои експерименти, како што е тестот за удар, траат само неколку секунди во симулаторот, додека други траат со денови“, рече Ли.

Истражувачите користат магнетно поле кое е доволно силно за да ги магнетизира малите предмети и да ги натера да лебдат. Фабриката, всушност, била инспирирана од експериментите на физичарот Ендрју Гејм.

Иако кинеската фабрика за магнетна вештачка месечина навистина не дозволува реална симулација на ниска гравитација на Месечината, таа дозволува опрема за тестирање во слични услови.

Тоа треба да помогне да се тестира опремата на Земјата во мал симулиран простор. Научниците имаат намера да проверат дали опремата за 3Д печатење може да се користи во услови на мала гравитација, дали може да се испрати технологија за изградба на лунарни живеалишта, како и друга опрема.

Најновите предлози за симулација на гравитацијата се однесуваат на идните вселенски ротирачки живеалишта. Еден од предлозите е „мега-сателитска населба“ што орбитира околу џуџестата планета Церера, а другиот е вселенски хотел.

Наместо да користат магнети, двете структури малку би се ротирале и би симулирале гравитација во вселената.

Извор: Политика.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1