ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/11/22 9:24 PM

Српската естрада во паника – Даночна управа ќе ги „чешла“ новогодишните договори за настапите

Даночната управа на Република Србија најави зголемена контрола на угостителските објекти кои организираа настапи за новогодишната ноќ, особено оние клубови, хотели и ресторани во Белград каде што настапуваа најголемите естрадни ѕвезди, дознава Курир.

Причината за тоа е што во јавноста се шпекулираше дека пејачите заработуваат многу поголеми суми во однос на бројките наведени во договорите.

Голема паника владее во последните неколку дена меѓу организаторите на дочекот на Новата година, кога даночната управа најави дека ќе ги прочешла сите договори склучени со изведувачите кои ги ангажирале за настапите во српската престолнина. Предмет на истрагата, како што дознаваме од извори блиски до дел од организаторите, ќе бидат хонорарите на естрадните ѕвезди.

Во Белград пееја голем број од најпознатите домашни имиња за влез во 2022 година, што на некој начин беше извесно со оглед на тоа што многу други земји од регионот и Европа ја откажаа прославата на Новата година.

Така, Аца Лукас, кој пееше во популарен клуб, во најлудата вечер беше кажано побогат за дури 60.000 евра и со право е еден од најплатените музичари.

По неговите стапки по заработка оди и Ацо Пејовиќ, кој за настапот во хотелот наводно земал 45.000 евра.

Трета на скалата со хонорар од 40.000 евра е Радиша Трајковиќ Ѓани, која пеел во ресторан.

Малку поскромна е Александра Пријовиќ, која наводно пеела во луксузен белградски хотел за 35.000 евра.

Нејзините колешки Сека Алексиќ и Дара Бубамара договориле новогодишни тезги за 25.000 евра. Со Дара настапи и Слоба Радановиќ, кој зел исто толку колку и неговата постара колешка.

Рада Манојловиќ во новата година е побогата за 20.000 евра благодарение на настапот во еден ресторан. Наташа Беквалац наводно добила 70.000 евра за новогодишната ноќ и репризата, а настапила во хотел во главниот град.

Кој од нив, но и други кои не се наведени, потпишал договор за помала сума, останува да испита Даночната управа, а резултатите од ова чешлање секако ќе се дознаат многу брзо.

Извор: Курир.рс

Фото: Shutterstock, Тамара Трајковиќ, Немања Николиќ, Зорана Јевтиќ


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1