ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/11/22 8:31 PM

Кралицата Елизабета слави седум децении владеење – Ќе и пеат најголемите светски ѕвезди

Се верува дека поголемиот дел од јубилејните должности најверојатно ќе бидат доделени на остатокот од кралското семејство, вклучително и принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт.

Бакингемската палата ја претстави целата програма на настани за прослава на платинестиот јубилеј на британската кралица, по повод нејзиниот 70-ти роденден на тронот.

Не е јасно на кои манифестации ќе присуствува ниту на кои кралицата Елизабета Втора ќе учествува, бидејќи лекарите ѝ наредија одмор во октомври минатата година, по ноќниот престој во болница поради неодредени прелиминарни прегледи.

Се верува дека поголемиот дел од јубилејните должности најверојатно ќе бидат доделени на остатокот од кралското семејство, вклучително и принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт.

Кралицата обично ја поминува годишнината од нејзиното устоличување приватно во Сандрингем.

Официјалните прослави на јубилејот ќе започнат во понеделник кога „Fortnum & Mason“ ќе започнат натпревар за платински пудинг за да најдат јадење што ќе го посвети на владеењето на кралицата.

Рецептите ќе ги оценува стручно жири, вклучувајќи ја и ѕвездата од серијата „Great British Bake Off“, Мери Бери.

Од 12 до 15 мај се очекуваат повеќе од 500 коњи и 1.000 изведувачи во претставата во замокот Виндзор, која публиката ќе ја однесе низ историјата од Елизабета I до денес. Повеќе церемонии ќе се одржат подоцна во текот на годината, почнувајќи од четврток. 2 јуни, на првиот ден од специјалниот четиридневен национален празник, кога ќе се одржи роденденската поворка на кралицата, позната како „Trooping the Color“.

Истиот ден, Велика Британија, Каналските Острови, Островот Мен и Британските прекуморски територии ќе се обединат во истовремено осветлување на светилниците до главниот во Бакингемската палата. Во петок, на 3.јуни, службата за благодарност за кралското владеење ќе се одржи во катедралата Св. Павле, пред платинестата забава во палатата во сабота на 4 јуни со светски познати изведувачи чии имиња не се соопштуваат.

Луѓето ширум земјата ќе седнат заедно на голем јубилеен ручек во недела, на 5 јуни, последниот ден од поврзаниот празничен викенд. Сандрингам и Балморал исто така ќе бидат отворени за жителите и посетителите да уживаат во прославите во текот на долгиот викенд.

Учениците од целата земја се поканети да направат колаж од нивните надежи за планетата во следните 70 години, а некои од нивните дизајни ќе бидат истакнати на прославата.

Извор: Пинк.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1