ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/10/22 11:40 AM

Кралицата Елизабета слави 70 години на престол-Бекингемската палата ја обелодени програмата за платинестиот јубилеј

Бакингемската палата ја претстави целата програма на настани за прославата на платинестиот јубилеј на британската кралица, по повод нејзините 70 години на тронот. Прославите ќе опфатат и отворање за јавноста на приватните имоти на 95-годишната кралица, како и на некои од најголемите светски ѕвезди кои ќе настапат пред Бакингемската палата во Лондон. Не е јасно на кои настани ќе присуствува или ќе учествува кралицата Елизабета Втора, бидејќи лекарите ѝ наредија одмор во октомври минатата година, по ноќниот престој во болница поради неодредени прелиминарни тестови.
Се верува дека поголемиот дел од јубилејните должности најверојатно ќе бидат доделени на остатокот од кралското семејство, вклучително и на принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт, војвотката од Корнвол.
Претстава со 500 коњи и 1000 изведувачи
Кралицата обично ја поминува годишнината од нејзиното устоличување приватно во Сандрингам.
Официјалните прослави на јубилејот ќе започнат во понеделник кога Fortnum & Mason ќе почнат со натпреварот за платинскиот пудинг за да се најде јадењето посветено на владеењето на кралицата.
Рецептите ќе ги оценува стручно жири, вклучувајќи ја и ѕвездата од серијата „Great British Bake Off“, Мери Бери.
Од 12 до 15 мај се очекуваат повеќе од 500 коњи и 1.000 изведувачи во претставата во замокот Виндзор, која публиката ќе ја води низ историјата, од Елизабета Прва до денес.

Неколку церемонии ќе се одржат подоцна во годината, почнувајќи од четврток, 2 јуни, првиот ден од специјалниот четиридневен државен празник, кога ќе се одржи роденденската поворка на кралицата, позната како „Trooping the Color“.
Истиот ден ќе се обединат Велика Британија, Каналските Острови, Островот Мен и Британската прекуморска територија, со истовремено палење на светилникот, покрај оној главниот во Бакингемската палата.
Во петок, на 3 јуни, службата за благодарност за владеењето на кралицата ќе се одржи во катедралата Св. Пол, пред платинестата забава во палатата во сабота на 4 јуни со светски познати изведувачи, чии имиња не се соопштуваат.
Луѓето ширум земјата ќе седнат заедно на големиот јубилеен ручек во недела на 5 јуни, последниот ден од поврзаниот празничен викенд.

Се отвораат кралските резиденции за јавноста
Сандрингам и Балморал исто така ќе бидат отворени за жителите и посетителите кои ќе можат да уживаат во прославите во текот на долгиот викенд. Учениците ширум земјата се поканети да направат колаж за нивните надежи за планетата во следните 70 години, а некои од нивните дизајни ќе бидат изложени на прославата. Од јули во официјалните кралски резиденции ќе бидат поставени три изложби, со кои ќе се одбележи доаѓањето на кралицата на тронот, крунисувањето и годишнините.

извор и фото: Pink.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1