ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/8/22 10:30 PM

Тортите чувајте ги во фрижидер најмногу два до четири дена, потоа во ѓубре

Замрзнувањето е најдобриот начин да се сочува тортата, но дали знаете колку може да издржи во фрижидер? Сите кремасти колачи кои се полнети или премачкани со шлаг или слатка павлака, путер или крем на база на маргарин и меко сирење треба да се чуваат во фрижидер.
Скоро се може да се замрзне: колачи, чајни бисквити, крем колачи…

Печениот колач кој нема свежи состојки, како што е чоколадната торта, може да остане во фрижидер три до четири дена. Но, овошните колачи или оние кои содржат крем од јајца, крем сирење или шлаг на база на млеко, мора да се јадат во рок од два дена, во спротивно можно е на нив да се формираат штетни бактерии.
Ќе знаете дека нешто не е во ред ако кората се исуши и филот почнув да се одвојува во течност и мрсна компонента. Исто така, ако колачот има овошен фил и овошјето изгледа лигаво, не свежо, веднаш фрлете го остатокот од колачот.

извор: srbijadanas


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1