ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/9/22 8:00 AM

Кафеански трик за секогаш свеж лимон

Лимоните никако не треба да се чуваат во фрижидер, а причината е многу едноставна. Лимонот и другите агруми го губат вкусот доколку се чуваат во фрижидер и на многу ниски температури.
Исто така, голема грешка е да се чуваат агруми во хартиени кеси бидејќи постои голема можност да се развие мувла.
Трикот е многу едноставен, а сигурно е дека веќе сте го виделе во кафулиња и барови.
Лимоните остануваат свежи најдолго ако се чуваат во свежа, постудена вода. Редовно менувајте ја водата и не грижете се. Лимонот, грејпфрутот и портокалот нема да омекнат, напротив. Така, ова овошје може да стои со денови, а ќе ја зачува својата свежина и вкус.

извор: Kurir.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1