ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/7/22 9:47 PM

Почина војник на 44 годишна возраст кој бил дел од контигентот на Армијата на АРМ во мисија на КФОР

Денес во вечерните часови во болница во Приштина,Косово ненадејно почина професионален војник на 44 годишна возраст кој беше дел од составот на контигентот на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на КФОР, информираат од Генералштабот на Армијата.

„Генералштабот на Армијата на Република Северна Македонија со жалење и длабоко сочувство кон фамилијата, ја известува јавноста дека денес (7ми јануари), во вечерните часови, (околу 18.15 часот), во болница во Приштина, Косово, ненадејно почина професионален војник со иницијали И.Ч на 44 годишна возраст, кој беше во состав на контингентот на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата КФОР“, стои во соопштението испратено до медиумите од Генералштабот на Армијата на Република Северна Македонија.

„Имено професионалниот војник кој извршувал должности во водот за обезбедување во командата на КФОР-запад во Пеќ, во текот на попладневните часови видно му се слошило по што веднаш откако бил забележан од присутните било пристапено кон пружање прва помош од страна на надлежната санитетска служба во состав на контингентот. Веднаш со воен хеликоптер во придружба на воен медицински персонал бил упатен кон најблиската здравствена установа, во случајот болница во Приштина, каде по пристигнувањето од страна на персоналот се пристапило кон реанимација, но по кратко време се констатирала смрт за која како причина по првичните наоди е најверојатно од срцев удар“, информираат од Генералштабот на РСМ.

Од страна на Генералштабот по добивање на првичните информации со преземање на сите потребни процедури, трагичната вест е соопштена на неговите најблиски и во моментот во координација со сите надлежни институции се преземаат сите неопходни мерки за пренесување на посмртните останки на нашиот припадник во неговото место на живеење.

„По пристигањето на телото на нашиот починат мировник, погребот ќе биде со сите воени почести а во координација со неговата фамилија во време и место кое ќе биде одредено“, информираат од Генералштабот на Армијата.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1