ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/7/22 9:00 PM

Неколку трикови како да ја исчистите вашата куќа по празниците

Сезоната на празници се уште трае – подароците се отворени, храната е изедена и луѓето се дружат. Но, со сето тоа се заборави една важна работа – чистење по празниците. Истурено вино, светки од украси и подароци, дамки од храна.

Постојат неколку трикови кои ќе ги олеснат овие неволји и ќе помогнат вашиот дом повторно да блесне на најдобар и најефикасен начин.

Игли од ела

Без разлика дали е природно или вештачко, некои игли секогаш паѓаат од елката. Иако вистинската новогодишна елка е убав додаток на секој дом за време на празниците, таа предизвикува долгорочно чистење поради паднатите игли и можна смола. Нанесете малку сув шампон за теписи или средство за дезинфекција на раце и оставете го преку ноќ за смолата да се смири. Соберете ги иглите наутро, а потоа исчистете ги со правосмукалка.

Сјајот

Доколку имате светкави украси на вашата елка или користите светкава хартија за завиткување, голема е веројатноста дека светките ќе се залепат за подот.Темелно исчистете го тепихот со малиот продолжеток на вашата правосмукалка. Што се однесува до самиот под, намокрете ја крпата и избришете ги сите светки. Можете исто така да користите валјак за да ги отстраните влакната на подот и да ги отстраните сите остатоци од светки.

Бело вино

Ако вие или некој од вашите гости истури бело вино на тепихот, не грижете се бидејќи има многу решенија за чистење. Прво треба да се обидете да го избришете тепихот со сува крпа или хартиена крпа што е можно поскоро. Потоа користете мешавина од две чаши топла вода, една лажица бел оцет и една лажица сјај. Нанесете малку по малку и земајте чиста бела крпа и тапкајте додека не го впие виното.

Црвено вино

Една работа од која сите се плашат е истурање на црвено вино, бидејќи е доста тешко да се отстранат неговите дамки. Сепак, не кревајте паника кога тоа ќе се случи за време на божиќните прослави, бидејќи постојат многу начини да ги отстраните трагите. Дамката од црвено вино на тепихот треба да се тапка, а не да се трие со обична крпа. Потоа ставете ја на дамката и оставете ја да отстои неколку минути за да ја впие остатокот од течноста од дамката. По неколку минути,
остранете ја крпата.

Преземено од:https://www.srbijadanas.com/
Фото: Profimedia


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1