ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/7/22 5:30 PM

Пет игри кои ќе ги зближат браќата и сестрите, а за родителите малку мир и спокој

Ривалството меѓу браќата и сестрите е нормална појава во детството, но на родителите останува да реагираат за да не се претвори во нешто повеќе.

Може да помогнат игрите што ќе ги зближат браќата и сестрите, ќе ја развијат нивната социјална интелигенција, ќе развијат претстава за друга личност како важен дел од семејството и ќе почнат да создаваат врска меѓу нив.

Еве неколку што можете да им ги предложите на вашите деца.

Изградба на тврдина од чаршафи

Една од моите многу омилени игри од детството е градење тврдина од чаршафи и перници, без разлика дали е под кујнската маса, во дневната соба или спалната соба. Се што ви треба за ова се неколку чаршафи, перници и ќебиња, а на батерии можете да додадете и празнични батерии кои на целиот простор ќе му дадат посебна нота. Додадете ги вашите омилени играчки, неколку книги и тоа е се што ви треба за да го претворите обичниот ден во вистинско искуство за вашите деца.

Театар во куќата

Зошто да не направите вистински мал куклен театар за целото семејство во вашиот дом? Предложете им на децата да драматизираат постоечка приказна, омилено четиво или да смислат своја. Нека го дизајнираат заплетот и ликовите, а потоа започнете со дизајнирање на визуелните слики. Во детските продавници има и кукли кои можат да се стават на прстите за потребите на куклените претстави, но ќе биде и забавна игра со играчки кои детето веќе ги има. Со дизајнирање приказни и ликови, децата ќе развијат креативност, имагинација и јазични вештини, но и ќе научат како да соработуваат на заеднички проект.

Работете на заеднички цртеж

Соработката на заеднички проект може да се развие и на заеднички цртеж. Се што ви треба е малку поголема бела хартија и уметнички материјали. Дајте им на децата тема за цртање бидејќи упатствата ќе им помогнат појасно да ја замислат заедничката цел.

На пример, кажете им да нацртаат голема елка со што повеќе украси. За време на цртањето, децата ќе треба да научат како да позајмуваат бои, како да бидат трпеливи додека другиот ги користи боите што му се потребни, а крајниот резултат ќе им даде визуелен доказ за тоа што може да се постигне заедно.

Можете да го направите тоа!

Кога последен пат сте слушнале дека едно од вашите деца му дава комплимент на друго? Да, тоа не се случува често бидејќи децата се фокусирани на себе, но работата на таква задача може да донесе многу придобивки, а најголемата секако е создавање самодоверба.

Дајте им на децата парче хартија и замолете ги да го нацртаат својот брат или сестра, а потоа наведат сè во што се добри. Ако има затишје, поставете им прашања како што прави вашиот брат/сестра многу добро? Што навистина ви се допаѓа кај него/неа?

Откако ќе ги завршите овие задачи, предложете им на децата да презентираат списоци на активности што би сакале да ги прават со своите браќа и сестри.

Правење колачиња

Празниците можете да ги искористите и за заедно да направите колачиња. Изберете го наједноставниот можен рецепт, направете го тестото, а потоа оставете ја кујнската маса на децата. Подарете им шарени и чоколадни трошки, модли за колачиња и пуштете им ја фантазијата.

Можете исто така да побарате од нив да украсат еден бисквит заедно.

Преземено од: https://zadovoljna.dnevnik.hr/
Фото: Shutterstock


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1