ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/7/22 1:30 PM

Според некои верувања важно е кој ќе ви дојде прв на гости на Божиќ

Според верувањата кај луѓето многу е важно кој прв ќе влезе во вашиот дома на божиќното утро. Се верува дека личноста која прва ќе ви тропне на врата има посебна улога и зависи од тоа колку среќа ќе имате во годината која штотуку започна. Тој човек сенарекува среќен, затоа што доаѓа во куќата да донесе среќа и благосостојба во семејството.

Овие посети најчесто се договорени и планирани однапред. За позицијата се избираат луѓе за кои се смета дека добро им оди, а во некои делови вообичаено е оваа задача да им се довери на децата, бидејќи тие сами по себе се среќа. Гостинот со десната нога го преминува прагот и ги поздравува домот и сите членови на семејството со „Добро утро. Среќен Божиќ! Христос се роди“.

Домаќинот го пречекува на прагот од неговата куќа и го посипува со жито и обично одговара: „Се да ти е среќно и чесно! Тој е навистина роден“, а потоа поздравува со бадниково гранче На лицето што заминува треба да му се дадат чорапи или крпа, јаболко или торта.

Гостинот треба да се понуди и со појадок, со што официјално се прекинува големиот Божиќен пост.

Овие верувања и обичаи најчесто се применуваат кај српскиот народ.

Преземено од: https://www.srbijadanas.com/
Фото: Profimedia


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1