ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/7/22 5:00 PM

Кучињата може да разликуваат јазици покажало едно истражување

Кучињата можат да разликуваат јазици, открија унгарските научници откако група од 18 кучиња објавија извадоци од приказната за „Малиот принц“ на шпански и унгарски и испитаа како реагира нивниот мозок. Истражувањето го водела Лаура В.

Се прашував дали Кун Кун забележал дека луѓето во Будимпешта зборуваат на друг јазик, унгарски, рече таа.

„(Во истражувањето) за прв пат откривме дека нечовечкиот мозок може да разликува јазици“.

Во нивниот живот со луѓето, кучињата прифаќаат аудитивни модели на јазикот на кој се изложени, вели Раул Хернандез-Перез, коавтор на студијата.

За време на експериментот, Кун-Кун и другите беа обучени да лежат неподвижни во скенер за мозок неколку минути.

Сите кучиња претходно слушнале само еден од двата јазика – унгарски или шпански – од нивните сопственици, што им овозможило на научниците да споредат како нивниот мозок реагира на многу познат и на сосема непознат јазик.

Кучињата слушале извадоци од приказната на шпански и унгарски, како и компјутерски искривени верзии на тие извадоци за да видат дали можат да разликуваат говор и неговор.

Споредувајќи ги мозочните реакции, истражувачите откриле различни модели на активност во примарниот аудитивен кортекс на кучето, сугерирајќи дека тие можат да го разликуваат говорот од неговорот.

Во секундарниот слушен кортекс, кој анализира сложени звуци, мозокот на кучето произведува различни шеми на активност кога слуша познат јазик и непознат јазик.

Колку се постари кучињата, толку подобро нивниот мозок може да ги разликува двата јазика.

Преземено од: https://ba.n1info.com/

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1