ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/7/22 4:00 PM

Рапсодија на вкус во уста – Варено вино по рецепт на Џејми Оливер

Еден од омилените зимски пијалоци е без сомнение варено вино. За сите вас кои досега барате да го усовршите омилениот вински пијалок, ви носиме рецепт од Џејми Оливер кој гарантира рапсодија на вкус во устата.

Состојки за варено вино:

– 2 клементини (или мандарини)

– 1 лимон

– 1 лимета

– 200 гр московадо шеќер

– 6 каранфилчиња

– 1 стапче цимет

– 3 ловорови листови

– 1 стапче ванила

– 2 ѕвездички анасон

– 2 шишиња црвено вино

Подготовка:

Мандарините се лупат и се сечат на ситни парчиња. Ставете го шеќерот во поголемо тенџере и со нежно мешање оставете го да се растопи на средна температура, а потоа додадете ја кората од цитрус и сè прелијте со сокот од клементина. Додадете каранфилче, стапче цимет и ловоров лист. Стапчето од ванила исечете го по должина и додадете го во тенџерето, кратко промешајте и прелијте со виното колку да ги покрие сите состојки.

Оставете на тивок оган да се вари околу пет минути додека шеќерот целосно не се стопи по што ќе добиете густ сируп. Добиениот сируп е основа за совршено вкусно варено вино од кое остатокот од алкохолот последователно измешан на овој начин нема да испари.

Кога вашиот сируп ќе добие кремаста текстура, намалете ја топлината и додадете го анасонот во тенџерето и прелијте го со остатокот од виното. Загрејте околу пет минути, внимавајте да не зоврие, а потоа истурете го виното во чаши и послужете.

Совет: Можете да ги намалите состојките во рецептот или да додадете некои од вашите омилени во зависност од вкусот што го преферирате, најважно е да го следите процесот на подготовка на сирупот кој е основа за совршен вкус на варено вино.

Преземено од: https://zadovoljna.dnevnik.hr/
Фото: Getty Images

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1